Interfejs diagnostyczny w warsztacie samochodowym – jaki wybrać?

Współczesne pojazdy są wręcz naszpikowane elektroniką i obsługiwane przez wiele komputerów pokładowych. Do zdiagnozowania usterki w takim pojeździe niezbędny jest odpowiedni interfejs diagnostyczny, który pomoże odczytać błędy, przeanalizować parametry pracy układów, wykonać aktywację oraz zaawansowane regulacje, adaptacje i kodowania. Jaki interfejs diagnostyczny wybrać? Sprawdź w naszym artykule!

Interfejs diagnostyczny – jak działa?

Wszystko zaczyna się od gniazda OBDII. Element ten odpowiada za udostępnianie protokołu diagnostycznego odczytywanego przez odpowiednie testery diagnostyczne. Gniazdo jest fabrycznie montowane w pojazdach osobowych produkowanych w Europie od 2001 roku. Wprowadzenie znormalizowanego gniazda znacznie ograniczyło ilość złączy diagnostycznych, w które musi wyposażyć się warsztat. Ale czy do wykonania poprawnej diagnostyki wystarczy nam jakikolwiek tester? Otóż oczywiście, że nie. 

Aby wykonać profesjonalną diagnostykę, warsztat powinien wyposażyć się w oryginalny tester wielomarkowy, umożliwiający już nie tylko odczyt błędów czy parametrów pracy układów, ale dający mu możliwość wykonywania zaawansowanych kalibracji i kodowań, bo właśnie w tym obszarze diagnostyka rozwinęła się w ostatnich czasach. Obecnie, by przeprowadzić nawet najprostszą czynność serwisową, np. polegającą na wymianie klocków w elektrycznym hamulcu postojowym, należy użyć odpowiedniej funkcji cofania tłoczków. 

W czym pomoże interfejs diagnostyczny?

Wysokiej klasy interfejs diagnostyczny to obowiązkowe wyposażenie warsztatu samochodowego. Dzięki niemu diagnosta z łatwością zapozna się z listą błędów i nieprawidłowości. Ponadto interfejs daje wgląd w parametry pracy np. sterownika zarządzającego pracą silnika, czyli m.in. takie jak: temperatura oleju, temperatura płynu chłodzącego, ciśnienie w magistrali, ciśnienie doładowania lub wiele innych niezbędnych danych udostępnianych przez szereg czujników. Interfejs pomaga diagnoście również określić sprawność poszczególnych elementów, takich jak np. filtr cząstek stałych, czy katalizator.

Dlaczego warto zainwestować w funkcjonalny interfejs diagnostyczny?

Interfejs diagnostyczny to skuteczny i praktyczny sposób na monitorowanie funkcjonowania pojazdu. Dziś prawidłowa naprawa nowoczesnego samochodu bez odpowiedniej diagnozy jest niemożliwa. Jaki interfejs diagnostyczny wybrać? Tu warto zainteresować się ofertą firmy TEXA. Oferują oni profesjonalny i skuteczny sprzęt. Z nim diagnostyka samochodów ciężarowych, osobowych i maszyn rolniczych, budowlanych czy też motocykli jest błyskawiczna i dokładna. Oprogramowanie IDC5 proponowane przez firmę TEXA prowadzi mechanika krok po kroku od wykrycia usterki, po jej schemat rozwiązania. To nie tylko wyjątkowa funkcjonalność, ale również intuicyjna i bezpieczna obsługa. IDC5 to oprogramowanie, które oferuje takie funkcje jak: 

  • automatyczne wyszukiwanie pojazdu 
  • automatyczne skanowanie TGS3s 
  • funkcjonalne karty dashboard 
  • interaktywne schematy elektryczne 
  • diagnostykę prowadzoną 
  • rozwiązane problemy 
  • biuletyny techniczne
  • oraz wiele innych zaawansowanych funkcji

To oprogramowanie, które jest dedykowane do wielu środowisk. Sprawdzi się w diagnostyce samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych i budowlanych, motocykli i przy sprzęcie motorowodnym. Oprócz tego firma TEXA oferuje m.in.: urządzenia pomiarowe, sprzęt służący do analizy emisji spalin, urządzenia służące do diagnostyki i obsługi systemów klimatyzacji oraz urządzenia do kalibracji kamer i radarów w systemach ADAS.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.