Jak sprowadzić zwłoki z zagranicy?

Jak sprowadzić zwłoki z zagranicy? Szukasz rozwiązania, aby przewieźć bliską, zmarłą osobę z powrotem do kraju? Szczegóły na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule. 

  1. Transport zwłok z zagranicy – do kogo zwrócić się o pomoc?
  2. Jak przebiega sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Utrata bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym przeżyciem. Każdemu z nas, kto doświadczył takiej sytuacji, trudno jest odnaleźć się szybko w tej nowej rzeczywistości. Okoliczności stają się jeszcze bardziej skomplikowane, jeśli bliska nam osoba zmarła poza granicami naszego państwa. Jak w takiej sytuacji ściągnąć zwłoki do kraju? Korzystając z usług odpowiedniej firmy, oferującej transport zwłok z zagranicy. 

Transport zwłok z zagranicy – do kogo zwrócić się o pomoc?

Jeśli bliska osoba umarła poza granicami Twojego kraju i zależy Ci na tym, aby sprowadzić ją do domu, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług odpowiedniej firmy. Warto decydować się na współpracę z firmami, które poza usługą, jaką jest transport zwłok z zagranicy, pomoże Ci także zorganizować od początku do końca ostatnie pożegnanie Twojego bliskiego. 

Dlaczego w ogóle warto korzystać z usługi międzynarodowego transportu zmarłych? Przede wszystkim dlatego, że transport zmarłego z zagranicy wymaga porozumienia formalnego na poziomie administracyjnym z urzędami innych państw. A zatem wszelkimi formalnościami zajdzie się od samego początku wybrana przez Ciebie firma. Warto wybierać oczywiście sprawdzone firmy, które mają stały kontakt z przedstawicielami różnych krajów. Dzięki temu transport zmarłego z zagranicy odbędzie się szybko i bez żadnych przeszkód. 

Jak przebiega sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Procedura sprowadzania zwłok z zagranicy jest nieco skomplikowana. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do prezydenta miasta, w którym chcesz pochować zmarłą osobę o zgodę na pogrzeb. Instytucja, od której dostaniemy zgodę, zanim ją wyda, musi jeszcze uzyskać pozytywną opinię od sanepidu. Z tego względu oczekiwanie na dokument trwa kilka dni.

Następnie zgodę należy dostarczyć do urzędu konsularnego – dokładniej do tego, z którego zwłoki będą sprowadzane. Dopiero po tym polski konsul może wydać zaświadczenie na transport zwłok. Należy pamiętać, że za dokument tego rodzaju pobiera się opłatę. Zgoda od prezydenta miasta, w którym pochowany zostanie zmarły, jest natomiast bezpłatna.

Dla przewozu zwłok niezbędne będą także takie dokumenty, jak akt zgonu i dwa zaświadczenia. Pierwsze zaświadczenie to informacja, że przyczyną zgonu nie była żadna zakaźna choroba. Drugie natomiast musi potwierdzać, że przy przewozie szczątków będą spełniane wszystkie normy. I dopiero wtedy szczątki ludzkie zostaną przewiezione.

Warto wiedzieć, jak zorganizować przewóz zwłok, aby w razie czego nie trzeba było się martwić, czy w sprawie wydawania pozwoleń nie zostały popełnione błędy. Międzynarodowy transport zwłok nie jest co prawda czymś, co jest potrzebne na co dzień przy chowaniu zmarłych, jednak czasami do Polski transport zwłok jest niezbędny, aby można było pochować bliską osobę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przyda się wówczas dokument urzędowy stwierdzający zgon do transportu zwłok.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.