Jak to jest z tymi mandatami z dronów?

Polska Policja wciąż wyposaża się w drony. Mają one między innymi pomóc w wyciąganiu konsekwencji od kierowców dopuszczających się wykroczeń. Jak wygląda proces od rejestracji wykroczenia do otrzymania mandatu? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Kontrola prędkości przy pomocy drona – czy to możliwe?

Obecnie drony nie mają możliwości kontrolowania prędkości poruszających się samochodów. Patrolowanie okolicy przez policyjne drony odbywa się najczęściej w newralgicznych punktach, w których notorycznie kierowcy dopuszczają się wykroczeń. Jakie to wykroczenia? Najczęściej nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu, przekroczenie linii ciągłej, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy wymuszanie pierwszeństwa. Podczas kilku akcji Polska Policja odniosła spory sukces, gdzie np. w Gdańsku w ciągu zaledwie godziny przyłapała na gorącym uczynku 19 kierowców. Natomiast pierwsza akcja Warszawskiej drogówki zakończyła się dziesięcioma mandatami. Drony okazały się bardzo skuteczne również w Lublinie, czy Katowicach.

Jak wygląda proces od rejestracji wykroczenia do wystawienia mandatu?

Podczas akcji dronowej policjant będący operatorem po stwierdzeniu wykroczenia, przekazuje pobliskiemu patrolowi informację o pojeździe. Taki kierowca zostaje następnie zatrzymany, a nagrane wykroczenie zostaje zabezpieczone do dalszego postępowania.

Drony dla każdej komendy wojewódzkiej

Na początku roku do każdej komendy wojewódzkiej trafił dron. Ma to wspomóc w działaniach patrole drogówki. Policjanci – operatorzy są wciąż szkoleni. Plan jest taki, aby w każdej komendzie wojewódzkiej było czterech operatorów drona.

Dron na służbie – w czym jeszcze drony mogą pomagać policjantom?

Drony będą również wykorzystywane w poszukiwaniach zaginionych osób, zabezpieczaniu masowych imprez, a także do sporządzania dokumentacji powypadkowej.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.