Zgubiłem kartę pojazdu – co dalej?

0

372

Karta pojazdu jest obowiązkowym dokumentem każdego samochodu, który został zarejestrowany w Polsce. W dokumencie tym znajdują się najistotniejsze informacje na temat twojego auta. Jednak jak w przypadku każdej rzeczy, tak i karta pojazdu może się zgubić. Czy zagubiona karta pojazdu to poważny problem? Czy można wyrobić nowy dokument? Wyjaśniamy.

Zgubiona karta pojazdu oznacza konieczność wyrobienia wtórnika

Karta pojazdu to ważny i obowiązkowy dokument, dlatego jeśli zostanie zagubiona koniecznością jest wyrobienie jej wtórnika. Jak to zrobić? Wystarczy udać się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta i złożyć stosowne oświadczenie o utracie karty pojazdu wraz z wnioskiem o wyrobienie wtórnika dokumentu. Warto pamiętać, że oświadczenie składamy pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Zatem procedura będzie nas obowiązywać, jeśli rzeczywiście karta zostanie zgubiona, a pojazd jest faktycznie naszą własnością.

W artykule ekspertów na https://www.mfind.pl/akademia/inne-artykuly/zagubiona-karta-pojazdu-co-robic/ znajdziesz więcej szczegółów na temat procedury wyrobienia wtórnika karty pojazdu, w tym informacje, jakie dokumenty będą potrzebne podczas składania oświadczenia i wniosku o wyrobienie nowego dokumentu. Wtórnik karty będzie cię kosztował 75 zł i nieco zaczekasz na nowy dokument – urząd ma 30 dni roboczych na załatwienie sprawy, choć najczęściej wtórnik jest do odbioru znacznie wcześniej. Zgubienie karty pojazdu to pewien kłopot, jednak jak widać – do rozwiązania.

hand of los pisania na papierze w urzedzie 1262 2119

Co zrobić, gdy karta pojazdu została zagubiona przed rejestracją auta?

O ile sam fakt utraty karty pojazdu nie jest wielkim problemem, o tyle jeśli do zgubienia dokumentu dojdzie przed rejestracją samochodu, kłopot jest już nieco większy. Karta zawierająca wszystkie najważniejsze informacje o pojeździe (m.in. marka, typ, model, numer VIN, rok produkcji) jest bowiem niezbędna do zarejestrowania pojazdu. Jeśli zostanie zgubiona, możemy być podejrzewani o kradzież samochodu, który kupiliśmy i chcemy zarejestrować. W takim przypadku także należy stawić się w wydziale komunikacji i złożyć oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu. Ważne, aby przy tym przedstawić urzędnikom wszystkie dokumenty związane z rejestracją samochodu.

A co należy zrobić w sytuacji, gdy karta pojazdu została zagubiona, a ty masz zamiar sprzedać auto? Bez dokumentu najprawdopodobniej nie znajdziesz kupca na samochód. W tym przypadku również może pojawić się podejrzenie, że pojazd jest kradziony. O wtórnik karty pojazdu warto więc zadbać jeszcze przed planowaną sprzedażą auta. Jeśli jednak transakcja została już zawarta, musisz się liczyć z tym, że będziesz zaangażowany w procedurę wyrobienia wtórnika przez nowego właściciela pojazdu.

Jak widać zgubienie karty pojazdu to pewien kłopot i konieczność załatwienia formalności. Na szczęście przy odrobinie wysiłku problem można sprawnie rozwiązać.

Zachęcamy do wzięcia udziału w loterii urodzinowej Generali

Ofertę taką przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Generali. Z okazji swoich 190. urodzin Generali ma dla swoich klientów loterię. W której można zgarnąć jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz dodatkowo 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii koniecznie trzeba w terminie 22.03-20.06, w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę OC w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Wszystkie szczegóły znajdziesz w regulaminie.

baner generali 1367x250

Tematy, które mogą Cię zainteresować

Skoda Scala – dane techniczne, dostępne wersje, cena, opinie

Skoda Scala zadebiutowała w 2019 roku jako następca Skody Rapid. Uznawana jest za funkcjonalny, szybki

0

15

Skoda Rapid 2016 – dane techniczne, dostępne wersje, cena

Skoda Rapid 2016 do dziś ceniona jest za niską awaryjność i korzystną cenę. Jej inne

0

94

Dołącz do dyskusji na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

icon

Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele

5

18457

Problem z odpaleniem samochodu zimą? Oto co możesz zrobić!

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, kiedy ta sytuacja wydarzy się w ich życiu. Bardzo

0

4305

Norma Euro 6d – Milion nowych samochodów pójdzie przez nią na złom?

Rozwój nowych, zaawansowanych technologicznie układów napędowych jest odpowiedzią na politykę UE, stawiającą duży nacisk na

2

4138

Nauka jazdy Fordem Mustangiem – tak, to możliwe!

Kiedyś było to wręcz nieprawdopodobne, a teraz możliwe! Podczas kursu nauki jazdy możesz jeździć Fordem

2

3274

Pierwszeństwo pieszych oraz zakaz używania telefonu “na pasach” w 2021 roku

2021 rok przyniesie duże zmiany dla kierowców w Polsce. Sporym modyfikacjom ulegną zasady pierwszeństwa “na

2

2939

Ford Kuga II – jaki silnik wybrać?

Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto

0

2548