Zgubiłem kartę pojazdu – co dalej?

Karta pojazdu jest obowiązkowym dokumentem każdego samochodu, który został zarejestrowany w Polsce. W dokumencie tym znajdują się najistotniejsze informacje na temat twojego auta. Jednak jak w przypadku każdej rzeczy, tak i karta pojazdu może się zgubić. Czy zagubiona karta pojazdu to poważny problem? Czy można wyrobić nowy dokument? Wyjaśniamy.

Zgubiona karta pojazdu oznacza konieczność wyrobienia wtórnika

Karta pojazdu to ważny i obowiązkowy dokument, dlatego jeśli zostanie zagubiona koniecznością jest wyrobienie jej wtórnika. Jak to zrobić? Wystarczy udać się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta i złożyć stosowne oświadczenie o utracie karty pojazdu wraz z wnioskiem o wyrobienie wtórnika dokumentu. Warto pamiętać, że oświadczenie składamy pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Zatem procedura będzie nas obowiązywać, jeśli rzeczywiście karta zostanie zgubiona, a pojazd jest faktycznie naszą własnością.

W artykule ekspertów na https://www.mfind.pl/akademia/inne-artykuly/zagubiona-karta-pojazdu-co-robic/ znajdziesz więcej szczegółów na temat procedury wyrobienia wtórnika karty pojazdu, w tym informacje, jakie dokumenty będą potrzebne podczas składania oświadczenia i wniosku o wyrobienie nowego dokumentu. Wtórnik karty będzie cię kosztował 75 zł i nieco zaczekasz na nowy dokument – urząd ma 30 dni roboczych na załatwienie sprawy, choć najczęściej wtórnik jest do odbioru znacznie wcześniej. Zgubienie karty pojazdu to pewien kłopot, jednak jak widać – do rozwiązania.

hand of los pisania na papierze w urzedzie 1262 2119

Co zrobić, gdy karta pojazdu została zagubiona przed rejestracją auta?

O ile sam fakt utraty karty pojazdu nie jest wielkim problemem, o tyle jeśli do zgubienia dokumentu dojdzie przed rejestracją samochodu, kłopot jest już nieco większy. Karta zawierająca wszystkie najważniejsze informacje o pojeździe (m.in. marka, typ, model, numer VIN, rok produkcji) jest bowiem niezbędna do zarejestrowania pojazdu. Jeśli zostanie zgubiona, możemy być podejrzewani o kradzież samochodu, który kupiliśmy i chcemy zarejestrować. W takim przypadku także należy stawić się w wydziale komunikacji i złożyć oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu. Ważne, aby przy tym przedstawić urzędnikom wszystkie dokumenty związane z rejestracją samochodu.

A co należy zrobić w sytuacji, gdy karta pojazdu została zagubiona, a ty masz zamiar sprzedać auto? Bez dokumentu najprawdopodobniej nie znajdziesz kupca na samochód. W tym przypadku również może pojawić się podejrzenie, że pojazd jest kradziony. O wtórnik karty pojazdu warto więc zadbać jeszcze przed planowaną sprzedażą auta. Jeśli jednak transakcja została już zawarta, musisz się liczyć z tym, że będziesz zaangażowany w procedurę wyrobienia wtórnika przez nowego właściciela pojazdu.

Jak widać zgubienie karty pojazdu to pewien kłopot i konieczność załatwienia formalności. Na szczęście przy odrobinie wysiłku problem można sprawnie rozwiązać.

Zachęcamy do wzięcia udziału w loterii urodzinowej Generali

Ofertę taką przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Generali. Z okazji swoich 190. urodzin Generali ma dla swoich klientów loterię. W której można zgarnąć jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz dodatkowo 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii koniecznie trzeba w terminie 22.03-20.06, w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę OC w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Wszystkie szczegóły znajdziesz w regulaminie.

baner generali 1367x250

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.