Używasz kierunkowskazu skręcając w lewo na rondzie? Tak wielu kierowców popełnia błąd!

Temat używania kierunkowskazu podczas jazdy na rodzie budzi kontrowersje. Ilu kierowców, tyle sposobów sygnalizowania kierunku jazdy. Kiedy tak naprawdę powinno używać się kierunkowskazu jadąc ruchem okrężnym? Sprawa niby prosta, choć obserwując sytuacje na rondach dla wielu nie jest tak oczywista.

Sposób poruszania się po rondach tak często był kością niezgody, że do rozwikłania problemu były angażowane nawet Polskie Sądy. Przykład? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał wyrok, w którym stwierdził, że wjeżdżający na rondo kierowca nie może sygnalizować skrętu w lewo. Kierowca dopiero chwilę przed zjazdem z ronda powinien użyć prawego kierunkowskazu.  

Gdy sytuacja wciąż jest dla kogoś mało jasna, warto sprawdzić co oznacza znak drogowy C-12 „ruch okrężny”. Spiesząc z wyjaśnieniem oznacza on, że na skrzyżowaniu odbywa się ruch okrężny dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Każdy kierowca przy wjeździe na takie skrzyżowanie zachowuje swój dotychczasowy kierunek ruchu, a zmiana następuje dopiero w momencie zjazdu z ronda i to ten manewr należy zasygnalizować używając kierunkowskazu.

Inna sytuacja zachodzi dopiero gdy na rondzie jest więcej niż jeden pas ruchu i dopuszcza się użycie kierunkowskazu gdy kierowca musi pas zmienić.

A jak jest u Was? Kiedy używacie kierunkowskazu na rondzie?

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.