Brak logistyki w firmie i związane z tym zagrożenia

Logistyka w firmie – czy jest tak ważna?

Logistyka początkowo używana była w określeniu do procesu wysyłania sprzętu i zaopatrzenia wojskom. Dziś ma ona ogromną wartość w rozwoju biznesu i przeszła długą drogę, aby być częścią zarządzania łańcuchem dostaw. Dzięki logistyce transportowej można planować, realizować, transportować i kontrolować magazynowanie sprzedawanych lub wykorzystywanych przez firmę zasobów.

Jest ona niezbędna w wielu działaniach, również w dziedzinie transportu. Odpowiednie zaplanowanie przewozu pozwoli zminimalizować koszty i skrócić czas. Jest to opłacalne zarówno dla firmy transportowej, jak i klienta, zlecającego przewóz. Nie można też zapominać o tym, że transport bez logistyki nie byłby praktycznie możliwy. Warto docenić jej rolę i uświadomić sobie, jak ważne jest planowanie i optymalizacja.

5 powodów, dlaczego logistyka jest w firmie niezbędna:

1. Utrzymanie przewagi konkurencyjnej

Klienci muszą otrzymać towar na czas i musi on być w dobrym stanie. Powinieneś być w stanie śledzić postęp swojego towaru podczas wysyłania go do odbiorcy. Logistyka transportu samochodowego to pewność, że masz przewagę konkurencyjną i jesteś na rynku o krok przed konkurencją. Kiedy Twój samochód ciężarowy, przewożący krytyczny towar ulega usterce, jedynie szybka reakcja na kryzys może uratować sytuację, dlatego mobilny serwis samochodów ciężarowych może rozwiązać problem.  

2. Zapobieganie stratom

Brak odpowiedniego zarządzania logistyką może powodować opóźnienia, usterki, a nawet straty produktów.

Gwarantuje ono, że Twoja przesyłka zostanie dostarczona w dobrym stanie i będzie na czas. Na przykład, jeśli towar miał dotrzeć do odbiorcy po dwóch dniach, ale zajmuje to trzy, możesz zwrócić się z tym do firmy transportowej.

Zarządzanie logistyczne pomaga budować zaufanie do firmy spedycyjnej, a tym samym umacnia zaufanie Twojego klienta. Kiedy pojawia się problem w logistyce, możesz zmienić segment lub dostawcę, aby zapewnić płynność operacji.

3. Niezawodna obsługa klienta

Szczęśliwy i zadowolony klient prawdopodobnie wróci ponownie lub poleci Twoje usługi znajomym i rodzinie. Upewnij się, że dostanie on to, czego potrzebuje w określonym czasie.

4. Postępy i rozwój

Każda firma dąży do rozwoju i osiągnięcia wyższego poziomu, niezależnie od jej obecnej wielkości. Jeśli dobrze sobie radzisz, możesz mieć możliwość szybkiego rozszerzenia działalności. Jeśli jednak zawodzi transport, wzrost może okazać się trudny. Dzięki logistyce dbającej o Twój transport łatwo dostrzeżesz postępy firmy i jej szybką ekspansję.

5. Przejrzystość

Logistyka daje zapewnienie, że towary zostaną wysłane szybciej, a śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym daje pewność, że biznes jest przejrzysty.

Co więcej, jeśli dojdzie do opóźnienia w dostawie, zarówno Ty, jak i Twoi klienci będziecie mogli przeanalizować jej historię i zrozumieć przyczynę.

Podsumowanie

Logistyka to najlepszy sposób, aby operacje przebiegały sprawnie, a klienci otrzymywali wyjątkowe i solidne usługi. Ma ona kluczowe znaczenie dla powodzenia i kosztów transportu. Spedytor powinien również pamiętać o odpowiedniej dokumentacji ładunku oraz przepisach prawnych, dotyczących przewozów w poszczególnych krajach.

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.