Jazda na quadach – nieznajomość przepisów może skończyć się tragicznie

Coraz częściej media zalewają informacje o kolejnym wypadku dziecka jeżdżącego na quadzie. Niestety bardzo często dotyczy to dzieci, które zgodnie z przepisami ze względu na swój wiek, na takich maszynach nie powinny w ogóle jeździć.

Tragedia na quadzie

W ubiegłą środę we wsi Pyzówka w województwie małopolskim odnaleziono ciało dwunastolatka, który był poszukiwany po tym jak wyruszył na wycieczkę quadem. Chłopiec prawdopodobnie stracił panowanie nad maszyną podczas wjazdu na wzniesienie.

Poszukiwania zaginionego chłopca rozpoczęła rodzina. Rodzice znaleźli go koło bacówki w trudno dostępnym miejscu. Pogotowie po przyjeździe na miejsce stwierdziło zgon dziecka. Chłopiec niestety nie miał założonego kasku ani ochraniaczy.

Sprawą zajmuje się obecnie małopolska prokuratura.

Dzieci na quadach – przepisy

Quday są pojazdami samochodowymi i ze względu na przepisy możemy podzielić je na czterokołowce, lub czterokołowce lekkie. Czterokołowce to pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa nie przekracza 550 kg w przypadku przewozu rzeczy, a 400 kg w przypadku przewozu osób. Natomiast czterokołowiec lekki jest pojazdem, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość 45 km/h.

Do poruszania się czterokołowcem konieczne jest posiadania prawa jazdy kategorii B1 lub B, które można uzyskać w przypadku B1 po ukończeniu 16 roku życia, natomiast B po ukończeniu 18 roku życia.

W przypadku czterokołowca lekkiego kierujący powinien posiadać prawo jazdy AM (dawną kartę motorowerową). Taki dokument można uzyskać po ukończeniu 14 roku życia.

Quad dla dziecka – dopiero w pewnym wieku

Niestety quady to coraz częściej kupowane prezenty na różne okazje, także na komunię. W tym wieku jednak dzieci nie powinny poruszać się tego typu pojazdami. Quad to ciężka maszyna, która może sprawić młodemu, niewielkiemu jeszcze kierowcy dużo problemów. Nie trzeba wiele aby stracić panowanie nad pojazdem i wypadek gotowy. Ponadto przepisy jasno wskazują, że qudami mogą poruszać się dzieci, które ukończyły 14 rok życia i posiadają odpowiednie dokumenty.

Więcej wyobraźni

Apelujemy do dorosłych o więcej wyobraźni. Warto wstrzymać się przed zakupem quada, aż dziecko będzie w odpowiednim wieku do uzyskania uprawnień do jego kierowania. Ponadto zawsze trzeba pamiętać o korzystaniu z odpowiednich zabezpieczeń, czyli ochraniaczy i porządnego kasku.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.