Już niedługo będziesz mógł skasować wszystkie punkty karne. Ile to kosztuje?

Nowe przepisy Prawo o Ruchu Drogowym wprowadzone 17 września, zlikwidowały możliwość odbywania kursów redukujących punkty karne. Niedawno natomiast pojawiła się propozycja stworzenia kursów reedukacyjnych, które byłyby przeprowadzana na innych zasadach niż poprzednie. Nowy kurs ma trwać cztery dni i umożliwić skasowanie wszystkich punktów, a jego koszt to 2000 zł.

Jak skasować punkty karne

Jeszcze nie tak dawno kierowcy mogli odbywać raz na pół roku szkolenia umożliwiające zredukowanie 6 punktów karnych. Szkolenie takie trwało 6 godzin i kosztowało 500 zł. Wraz z wejściem w życie nowelizacji przepisów Prawo o Ruchu Drogowym z 17 września 2022 roku, możliwość ta została zlikwidowana. Ponadto punkty karne zaczęły obowiązywać przez dwa lata, a nie przez rok jak było wcześniej.

Jak donosi Rzeczpospolita, powstał obecnie pomysł wprowadzenia nowych kursów reedukacyjnych. Kurs będzie trwał 4 dni, dokładnie 28 godzin i umożliwi skasowanie wszystkich punktów karnych. Jego koszt wyniesie 2000 zł. Warto wspomnieć, że w takim kursie będą mogli wziąć udział tylko Ci kierowcy, którzy na swoim koncie mają już 24 punkty karne. Ponadto w kursie będzie można uczestniczyć tylko raz, a w przypadku kolejnego przekroczenia limitu punktów w ciągu 5 lat, prawo jazdy zostanie odebrane.

Skąd pomysł wprowadzenie kursów reedukujących? Na ich wprowadzenie naciskały Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Po likwidacji poprzednich kursów straciły ważną część swoich dochodów.  

Zmiany w kodeksie drogowym 2022

Rok 2022 niósł za sobą wiele zmian w przepisach dla kierowców. Poza tym, że od września punkty karne obowiązują przez dwa lata, to zdecydowanie łatwiej można stracić prawo jazdy. Obowiązuje nowy taryfikator ze zwiększoną liczbą punktów karnych za konkretne wykroczenia. Możemy otrzymać 15 punktów karnych za jedno wykroczenie, np.:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz bezpośrednio za nim,
  • spowodowanie wypadku drogowego.

Wprowadzono również warunki recydywy. Na ich podstawie, jeśli dojdzie to złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat, otrzymany mandat będzie dwukrotnie wyższy.

Kursy reedukujące kasujące punkty karne od 2023 roku?

Nowy, droższy kurs reedukacyjny miałby pojawić się na początku 2023 roku. Wszystko jednak zależy od tego, czy projekt ten zostanie podpisany.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.