Kiedy wymienić opony na zimowe 2020/2021

Jesienią zaczyna się czas, kiedy wymienić opony na zimowe powinien każdy kierowca. Co roku jednakże wielu z nas zastanawia się, czy zmiana opon na zimowe to konieczność, czy niepotrzebny wydatek i fanaberia. Wątpliwości powodują między innymi ciepłe zimy, które coraz częściej nawiedzają nasz kraj. Kierowca rozważa to, czy jeśli nie porusza się po wysokich górach, a jedynie w obrębie miasta, wymiana opon na zimowe jest mu naprawdę potrzebna. Warto jednak zaznajomić się ze wszystkimi faktami, związanymi z poruszaniem się zarówno na letnich, jak i zimowych oponach w niesprzyjających warunkach pogodowych. Sprawdzając opinie ekspertów, szybko zrozumiemy, że wymiana opon na zimowe jest koniecznością, bez której nie będziemy czuli się pewnie w naszym pojeździe. Najczęstsze wątpliwości kierowców dotyczą tego, kiedy zmieniamy opony na zimowe, lecz nie jest to jedyne pytanie, które warto sobie zadać w tym kontekście. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kiedy zaczyna się sezon na opony zimowe?

Sezon na opony zimowe nie jest stały. Najczęściej kierowcy zaczynają myśleć o tym, kiedy zmienić opony na zimowe w okolicach pierwszego listopada. Kojarzony z tym dniem deszcz czy nierzadko nawet przymrozek, jak również wzmożony ruch samochodowy w okresie początku listopada sprawiają, że wielu kierowców przypomina sobie o oponach zimowych. Wymiana opon na zimowe może nastąpić również nieco wcześniej – unikniemy dzięki temu długiego, bo nawet tygodniowego oczekiwania w kolejce u wulkanizatora, a stopień czy dwa wyżej nie zrobią oponom większej różnicy.

Polecane opony zimowe na 2021 rok

Sprawdź pełną listę i wybierz najlepsze opony dla Ciebie!

Kwestie bezpieczeństwa w przypadku zmiany opon są bezsporne, a mimo tego, że prawo nie nakłada na kierującego konieczności zmiany opon, to w przypadku kolizji czy wypadku ubezpieczyciel z pewnością wykorzysta ten fakt przeciwko nam. Z ponowną zmianą opon na letnie nie należy się również spieszyć — wiosenna pogoda potrafi spłatać nam figla i zupełnie nagle przynieść nam deszcz, śnieg i pluchę.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Wymiana opon na zimowe uzależniona jest od pogody, która panuje w danym okresie. Zgodnie z zaleceniami mechaników i producentów opon, zmiana opon na zimowe powinna nastąpić, kiedy to średnia dobowa temperatura nie przekracza siedmiu stopni Celsjusza. Oznacza to więc, że najlepszy czas, kiedy wymienić opony na zimowe różni się każdego roku. Jest to temperatura, kiedy opony zimowe będą spisywały się najlepiej. Zdecydowanie nie można czekać więc na pierwsze opady śniegu czy choćby przymrozki — zwlekając, narażamy siebie i swoich bliskich.

opony zimowe kiedy wymieniac jakie opony zimowe
Kiedy wymieniać opony na zimowe w 2021 roku?

Warto również sprawdzić w Internecie specjalistyczne portale – można tam znaleźć na bieżąco aktualizowane kalendarium z rekomendacjami o terminie, mówiące o tym, kiedy zmienić opony na zimowe.

Dlaczego zmieniać opony na zimowe gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni?

Eksperci wyjaśniają tę graniczną temperaturę specyfiką materiałów używanych do produkcji opon letnich — są one produkowane z gumy, która ma utrzymywać swoje właściwości przy temperaturach wysokich. W konsekwencji, przy nagłym ochłodzeniu, twardnieje ona i traci elastyczność. Rowki wyżłobione w oponach mające odprowadzać wodę tracą swoje właściwości, a opona przestaje przyklejać się do jezdni. Wówczas wystarczy niewielka ilość wody czy lodu, aby koła straciły przyczepność, a kierowca panowanie nad samochodem. Opony zimowe są bardziej miękkie niż letnie, z dodatkiem krzemionki i kauczuku. Zwiększa to ich odporność na temperatury poniżej zera – to właśnie wówczas zaczyna się okres, kiedy opony zimowe stają się rekomendowaną koniecznością.

Warto również pamiętać o tym, że średnia temperatura w dzień jest wyższa niż średnia nocna. Oznacza to, że jeśli poruszamy się samochodem głównie w godzinach wieczornych lub nocą, czas, kiedy zmieniamy opony na zimowe, nastąpi dla nas wcześniej.

Kiedy kupić nowe opony zimowe?

Kiedy zmieniamy opony na zimowe, z pewnością chcielibyśmy, aby służyły jak najlepiej przez wiele sezonów. Kierowcy często pytają sprzedawcę o to, co ile sezonów lub kilometrów należy zmieniać opony? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest łatwa i zależy od bardzo wielu czynników.

wymiana opon zimowych w 2021 roku kiedy zmieniac opony na zimowe
Wymiana opon zimowych w 2021 roku

Pierwszy z nich to wiek opony — czterocyfrowy ciąg, który znajduje się na jej boku. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, a kolejne rok produkcji. Warto wiedzieć, że mimo iż polskie prawo nie reguluje tego, iluletnie opony wolno nam stosować, to jednak jazda na oponach ośmio- lub dziesięcioletnich nie jest dobrym pomysłem. Może to bowiem oznaczać to, iż opony są zużyte — na co wpływa nie tylko ich codzienna eksploracja. Niebagatelne znaczenie, oprócz codziennej jazdy i postoju (od którego opony mogą się odkształcać) ma również czynnik chemiczny, czyli sól, którą posypywane są w zimie ulice. Oprócz powodowania korozji elementów podwozia może również zaburzać chemiczną strukturę opony, sukcesywnie zmniejszając jej skuteczność. Należy bezwzględnie pamiętać o sprawdzaniu głębokości bieżnika naszych opon.

Według litery prawa, do użytku dopuszczone są opony o minimalnej głębokości bieżnika 1,6 mm, lecz jednogłośną opinią producentów opon jest to, że taka głębokość absolutnie nie wystarczy. Rekomendowanym poziomem jest 4 mm – oznacza ona minimum głębokości, kiedy opony zimowe będą spisywały się najlepiej. Stare opony mogą być przyczyną ograniczenia przyczepności, wydłużenia drogi hamowania czy zmniejszenia komfortu jazdy.

Jak rozpoznać czy opony zimowe są dobre?

Oponę zimową możemy rozpoznać po kilku elementach – najprostszym sposobem jest odnalezienie na boku opony oznaczenia w postaci płatka śniegu na tle góry. Obok znajdowała się będzie litera S (z angielskiego słowa snow, oznaczającego śnieg), lub oznaczenie M+S (angielskie mud, czyli błoto, tutaj pośniegowe).

jak wybrac dobra opone zimowa
Jak wybrać dobra oponę zimową?

Opony takie posiadają również w charakterystyczny bieżnik – wzór jest falowany, dzięki czemu wciskający się w nie śnieg nie powoduje zmniejszenia przyczepności do jezdni. W dobraniu najlepszych opon zimowych wspomogą nas etykiety, których użycie narzuca na producenta europejskie prawo. Znajdują się na nich informacje dotyczące drogi hamowania na mokrej nawierzchni oraz ,,cichości” produktu. Najlepszy wynik to klasa „A” na etykiecie, a najgorszy to „G”. Warto wspomnieć, że droga hamowania różni się między oponą klasy A a B o około trzy metry. Wyraźnie widać więc, że dobrze dobrana zmiana opon na zimowe wydatnie poprawia bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i innych. Mile widziana jest również technologia redukcji hałasu, dzięki czemu korzystanie z opon będzie o wiele bardziej komfortowe. Pamiętajmy, że im głębszy bieżnik, tym lepiej. W przypadku najlepszych opon może być głęboki nawet na 5 czy 6 mm, a przyczepność jest dodatkowo poprawiona przez specjalne nacięcia. Dobrze dobrane opony przyczynią się do zmniejszenia spalania benzyny czy gazu. Poszukując idealnych opon dla siebie, warto również przejrzeć popularne w Internecie rankingi opon zimowych – na szczycie plasować będą się opony jednocześnie najbezpieczniejsze, jak i w najbardziej ekonomicznej cenie.

Zmiana opon na zimowe, mimo braku nakazu prawnego, powinna być dla nas oczywista. Ich wpływ na pewność i komfort jazdy jest nie do przecenienia. Szukając informacji o tym, kiedy wymienić opony na zimowe, bez problemu znajdziemy opinie ekspertów, którzy będą nam najlepszymi doradcami. Opona to jedyny element, który łączy samochód z drogą. To one są podstawową gwarancją naszego bezpieczeństwa. Nawet najlepszy refleks, zaawansowana elektronika i względnie mała prędkość jazdy nie pomogą, jeśli zawiedzie podstawa, czyli opony wpadną w poślizg. Ośnieżona, często pokryta błotem i lodem nawierzchnia to absolutnie nie miejsce dla opon letnich, przystosowanych do upałów, które nierzadko panują w naszym kraju.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.