Kolejne urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości w Wielkopolsce już zamontowane na S11 i A2

W ostatnim czasie, na drogach Wielkopolski zauważalny jest wzrost świadomości bezpieczeństwa. Świadczy o tym inicjatywa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, polegająca na instalacji urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Obszary wokół Konina na autostradzie A2 oraz odcinek między węzłami Tarnowo Podgórne i Poznań Ławica na trasie S11, już zostały wyposażone w nowoczesne systemy monitorowania.

Rzecznik GITD, Monika Niżniak, w rozmowie z Radiem Poznań podkreśliła, że urządzenia przeszły niezbędne testy i legalizacje, gotowe do rozpoczęcia pracy. Jednakże, istnieje jeszcze jeden etap przed ich pełną funkcjonalnością – zapewnienie zasilania. To kluczowy element, który umożliwi uruchomienie systemów.

– Czekamy w tym momencie na doprowadzenie zasilania przez zakłady energetyczne. Jeśli zakłady energetyczne, mówiąc kolokwialnie doprowadzą prąd do urządzeń, to wówczas jesteśmy w stanie włączyć te urządzenia w tryb rejestracji naruszeń w ciągu kilku godzin. Ciężko mi w tym momencie podać konkretny termin uruchomienia.

Inwestycja ta jest częścią szerszego planu polepszania bezpieczeństwa na drogach. Na poznańskim odcinku autostrady A2 również trwają prace nad montażem podobnych urządzeń. W tym przypadku, koszty pokrywa zarządca drogi, prywatna spółka Autostrada Wielkopolska. To pokazuje, jak ważna jest współpraca publiczno-prywatna w realizacji celów związanych z bezpieczeństwem drogowym.

Zakończenie prac nad instalacją urządzeń to nie koniec procesu. Po ich uruchomieniu, GITD przejmie nadzór nad systemami, a urządzenia będą automatycznie wysyłać mandaty kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość. Na chwilę obecną, systemy te pozostają nieaktywne, oczekując na finalne prace związane z zasilaniem.

Oprócz tego, w Poznaniu na rondzie Kaponiera trwają prace nad montażem rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. Mimo iż prace w tym miejscu nie są jeszcze zakończone, a urządzenia nie przeszły testów i legalizacji, to inicjatywa ta świadczy o dążeniu do poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach.

Źródło: Radio Poznań

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.