Motocykl elektryczny do miasta? Świetny pomysł!

0

89

Każdego dnia mijamy je na ulicach, choć nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wcale nie są napędzane silnikami spalinowymi, ale… elektrycznymi. E-motocykle pod względem designu do złudzenia przypominają klasyczne maszyny, jednak jeżdżą tanio, bezemisyjnie i bezszelestnie. Nic dziwnego, że ustawiają się po nie kolejki chętnych. Dlaczego motocykl elektryczny znakomicie sprawdza się w mieście? Sprawdź to w naszym artykule.

Imponujące przyspieszenie

Każdy, kto podchodzi do motocykla elektrycznego z lekceważeniem, może się bardzo zdziwić możliwościami tej maszyny – nawet jeśli odpowiada ona klasie 50cc. Przyspieszenie rzeczywiście jest tutaj bardzo wyraźnie wyczuwalne i to już od samego startu. To oczywiście cecha napędu elektrycznego, który nie rozwija mocy liniowo, ale przekazuje ją w 100% już po odkręceniu manetki.

Dzięki takiej charakterystyce napędu jazda motocyklem elektrycznym, zwłaszcza w warunkach miejskich, jest bardzo przyjemna. Kierowca ma przeświadczenie, że zawsze zdąży wyjechać z drogi podporządkowanej, że ruszy spod świateł jako pierwszy, aby móc bezpiecznie zmienić pas ruchu. Znakomita dynamika przy niższych prędkościach jest tym, co najlepiej sprawdza się w zatłoczonym mieście, a właśnie to oferują nam motocykle elektryczne.

Bardzo niskie koszty eksploatacji

Zdecydowanie najważniejszą zaletą motocykli elektrycznych jest fakt, iż można nimi podróżować za grosze – i to dosłownie. Przeciętny koszt przejechania 100 kilometrów wynosi około 2-3 złote, w zależności od cen energii i miejsca jej uzupełniania.

Na największe oszczędności mogą liczyć właściciele przydomowych instalacji fotowoltaicznych (jazda praktycznie za darmo) oraz osoby, które mają możliwość ładowania akumulatora w taryfie nocnej. Nie wspominając już o tych szczęśliwcach, którym pracodawca nie robi problemów z podłączeniem akumulatora na firmowym parkingu.

Niskie koszty eksploatacji motocykla elektrycznego wynikają jednak nie tylko z bardzo taniego pokonywania kolejnych kilometrów. Warto zauważyć, że napęd elektryczny jest praktycznie bezobsługowy – odpadają nam koszty wymiany oleju i niektórych części ruchomych. Serwisowanie takiej maszyny nie jest więc bolesne dla portfela.

Spaliny? Jakie spaliny?

Czas to sobie uzmysłowić: wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za losy naszej planety, a w skali makro za np. jakość powietrza, którym oddychamy. Dobrze będzie o tym pamiętać na etapie wyboru pojazdu do miasta. Tutaj bezapelacyjnie najbardziej eko-friendly rozwiązaniem jest motocykl elektryczny (lub skuter) – nie licząc oczywiście pojazdów napędzanych siłą własnych mięśni.

E-motocykl nie emituje żadnych spalin, co już samo w sobie tłumaczy, dlaczego jest idealnym wyborem w dobie globalnego ocieplenia i ogromnych problemów ze smogiem. Aby być w pełni eco warto również korzystać z energii z odnawialnych źródeł, jak panele fotowoltaiczne.

Zapomnij o problemach z ograniczonym zasięgiem

Być może myślisz: wszystko super, ale mam do pracy 30 kilometrów i na pewno nie dojadę takim motocyklem na jednym ładowaniu. I tutaj Cię zaskoczymy – dojedziesz znacznie dalej. Motocykl elektryczny dobrej klasy oferuje zasięg nawet do 160 kilometrów.

Przykładem będzie tutaj model TC od Super Soco, najpopularniejszej marki e-motocykli na polskim rynku. Zasięg ten da się uzyskać przy zastosowaniu dwóch akumulatorów i utrzymywaniu średniej prędkości 45 km/h, co akurat w warunkach miejskich jest wystarczające.

Biorąc pod uwagę, że przeciętny polski kierowca pokonuje dziennie do 30 kilometrów samochodem, zasięg motocykla elektrycznego od Super Soco pozwoli ograniczyć ładowanie baterii do 2-3 razy w tygodniu, a to już nie jest żaden problem.

Przyzwyczajajmy się do motocykli elektrycznych, bo to nieodległa przyszłość naszych miast

Motocykle elektryczne wciąż są traktowane w kategorii ciekawostki, jednak to szybko się zmieni. Już teraz możemy sobie wyobrazić, że pod względem sprzedaży znacznie zdystansują modele spalinowe i staną się naturalnym wyborem do miasta. Nie tylko dlatego, że są tanie w eksploatacji i ekologiczne, ale również z powodu wprowadzanych ograniczeń w zakresie np. wjazdu do centrum czy zmniejszenia liczby miejsc parkingowych.

Na szczęście e-motocykle są bezproblemowo dostępne na polskim rynku, a zainteresowanie nimi rośnie w lawinowym tempie – szczególnie najlepiej sprzedającym się modelem w naszym kraju, czyli TC Max od Super Soco. To dojrzałe, bardzo funkcjonalne konstrukcje, które doskonale sprawdzają się w mieście i spokojnie mogą stanowić alternatywę dla samochodu czy komunikacji zbiorowej.

Tematy, które mogą Cię zainteresować

Skoda Scala – dane techniczne, dostępne wersje, cena, opinie

Skoda Scala zadebiutowała w 2019 roku jako następca Skody Rapid. Uznawana jest za funkcjonalny, szybki

0

15

Skoda Rapid 2016 – dane techniczne, dostępne wersje, cena

Skoda Rapid 2016 do dziś ceniona jest za niską awaryjność i korzystną cenę. Jej inne

0

94

Dołącz do dyskusji na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

icon

Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele

5

18457

Problem z odpaleniem samochodu zimą? Oto co możesz zrobić!

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, kiedy ta sytuacja wydarzy się w ich życiu. Bardzo

0

4305

Norma Euro 6d – Milion nowych samochodów pójdzie przez nią na złom?

Rozwój nowych, zaawansowanych technologicznie układów napędowych jest odpowiedzią na politykę UE, stawiającą duży nacisk na

2

4138

Nauka jazdy Fordem Mustangiem – tak, to możliwe!

Kiedyś było to wręcz nieprawdopodobne, a teraz możliwe! Podczas kursu nauki jazdy możesz jeździć Fordem

2

3274

Pierwszeństwo pieszych oraz zakaz używania telefonu “na pasach” w 2021 roku

2021 rok przyniesie duże zmiany dla kierowców w Polsce. Sporym modyfikacjom ulegną zasady pierwszeństwa “na

2

2939

Ford Kuga II – jaki silnik wybrać?

Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto

0

2548