Na czym polega wymiana oleju w samochodzie?

Wymiana oleju w samochodzie to jedno z tych zadań, o których powinien pamiętać każdy z nas. Dlaczego jest to takie ważne? Na czym to polega? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście poniżej.

Wymiana oleju w samochodzie – dlaczego jest tak ważna?

Olej to jeden z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych w samochodzie. Chroni i konserwuje wszystkie części ruchome silnika, dzięki czemu układ smarowania pracuje we właściwy sposób. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim olej sprawia, że elementy silnika pracują z poślizgiem, co istotnie podnosi tarcie i opory wewnętrzne silnika.

Jakby tego było mało, to również olej chłodzi pracujące elementy silnika, a także wypłukuje nieczystości do jego filtra, który je zatrzymuje. Dlatego wymieniając olej, sprawiamy, że silnik może działać bez zarzutu, podobnie zresztą jak cały układ smarowania.

Jak często wymieniać olej w aucie?

Ogólnie przyjęło się, że w kwestii wymiany oleju w samochodzie powinno się postępować zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Takie zalecenia zwykle znajdują się w podręczniku kierowcy i odnoszą się do maksymalnych przebiegów, więc jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy będzie konieczna wymiana oleju, to warto do niej zajrzeć.

I tak przy ekstremalnym używaniu silnika, czyli przy jeździe w trudnym terenie, jeździe na torze, czy przy startach w imprezach sportowych, powinno się wymieniać olej co 5000 km. Przy jeździe w mieście, częstym uruchamianiu i jeździe na krótkich dystansach zaleca się tę czynność co 8000 – 10000 km.

Używając silników normalnie, zaleca się wymianę oleju co 10000 – 15000 km, a przy jeździe na długich trasach i długotrwałej pracy silnika bez wyłączania co 20000 km. Dzięki temu, że zastosujemy się do tych zaleceń, będziemy w stanie zapewnić odpowiednie właściwości smarne oraz antykorozyjne.

Spotkać się również można z opinią, że wymiana oleju powinna odbywać się raz w roku i to bez względu na przebieg, ponieważ olej podlega nie tylko degradacji w wyniku użytkowania, ale także w wyniku upływu czasu. Dlatego warto mieć to na uwadze, szczególnie gdy nie poruszamy się samochodem zbyt często i osiągnięcie wyznaczonych przebiegów może potrwać więcej niż rok.

Wymiana oleju w samochodzie – na czym to polega?

A co z samą wymianą oleju w samochodzie? Na czym to polega? Całe zadanie polega na usunięciu starego i zużytego oleju z miski olejowej, a następnie uzupełnieniu braków nowym jakościowym produktem.

Przy odrobinie zdolności i posiadaniu odpowiednich narzędzi, możemy to zrobić we własnym zakresie. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i wymiana oleju w samochodzie jest dla nas nowym pojęciem, to warto pamiętać, że do naszej dyspozycji pozostają fachowcy, którzy chętnie tym się zajmą.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Premio Bojszczak & Bounaas.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.