Na czym polega wymiana oleju w samochodzie?

1

644

Wymiana oleju w samochodzie to jedno z tych zadań, o których powinien pamiętać każdy z nas. Dlaczego jest to takie ważne? Na czym to polega? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście poniżej.

Wymiana oleju w samochodzie – dlaczego jest tak ważna?

Olej to jeden z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych w samochodzie. Chroni i konserwuje wszystkie części ruchome silnika, dzięki czemu układ smarowania pracuje we właściwy sposób. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim olej sprawia, że elementy silnika pracują z poślizgiem, co istotnie podnosi tarcie i opory wewnętrzne silnika.

Jakby tego było mało, to również olej chłodzi pracujące elementy silnika, a także wypłukuje nieczystości do jego filtra, który je zatrzymuje. Dlatego wymieniając olej, sprawiamy, że silnik może działać bez zarzutu, podobnie zresztą jak cały układ smarowania.

Jak często wymieniać olej w aucie?

Ogólnie przyjęło się, że w kwestii wymiany oleju w samochodzie powinno się postępować zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Takie zalecenia zwykle znajdują się w podręczniku kierowcy i odnoszą się do maksymalnych przebiegów, więc jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy będzie konieczna wymiana oleju, to warto do niej zajrzeć.

I tak przy ekstremalnym używaniu silnika, czyli przy jeździe w trudnym terenie, jeździe na torze, czy przy startach w imprezach sportowych, powinno się wymieniać olej co 5000 km. Przy jeździe w mieście, częstym uruchamianiu i jeździe na krótkich dystansach zaleca się tę czynność co 8000 – 10000 km.

Używając silników normalnie, zaleca się wymianę oleju co 10000 – 15000 km, a przy jeździe na długich trasach i długotrwałej pracy silnika bez wyłączania co 20000 km. Dzięki temu, że zastosujemy się do tych zaleceń, będziemy w stanie zapewnić odpowiednie właściwości smarne oraz antykorozyjne.

Spotkać się również można z opinią, że wymiana oleju powinna odbywać się raz w roku i to bez względu na przebieg, ponieważ olej podlega nie tylko degradacji w wyniku użytkowania, ale także w wyniku upływu czasu. Dlatego warto mieć to na uwadze, szczególnie gdy nie poruszamy się samochodem zbyt często i osiągnięcie wyznaczonych przebiegów może potrwać więcej niż rok.

Wymiana oleju w samochodzie – na czym to polega?

A co z samą wymianą oleju w samochodzie? Na czym to polega? Całe zadanie polega na usunięciu starego i zużytego oleju z miski olejowej, a następnie uzupełnieniu braków nowym jakościowym produktem.

Przy odrobinie zdolności i posiadaniu odpowiednich narzędzi, możemy to zrobić we własnym zakresie. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i wymiana oleju w samochodzie jest dla nas nowym pojęciem, to warto pamiętać, że do naszej dyspozycji pozostają fachowcy, którzy chętnie tym się zajmą.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Premio Bojszczak & Bounaas.

Tematy, które mogą Cię zainteresować

Skoda Scala – dane techniczne, dostępne wersje, cena, opinie

Skoda Scala zadebiutowała w 2019 roku jako następca Skody Rapid. Uznawana jest za funkcjonalny, szybki

0

14

Skoda Rapid 2016 – dane techniczne, dostępne wersje, cena

Skoda Rapid 2016 do dziś ceniona jest za niską awaryjność i korzystną cenę. Jej inne

0

94

Dołącz do dyskusji na ten temat

1 Komentarz

  1. Pawel

    24 maja 2021 o 11:08

    Sama wymiana oleju czasami może nic nie dać. Koniecznym może się okazać zalanie na przykład płukanki TEC 2000. Ja nawet jeśli nie ma ewidentnej potrzeby, wolę sobie zalać płukankę i mieć pewność, że wszystko będzie ok.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

icon

Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele

5

18455

Problem z odpaleniem samochodu zimą? Oto co możesz zrobić!

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, kiedy ta sytuacja wydarzy się w ich życiu. Bardzo

0

4304

Norma Euro 6d – Milion nowych samochodów pójdzie przez nią na złom?

Rozwój nowych, zaawansowanych technologicznie układów napędowych jest odpowiedzią na politykę UE, stawiającą duży nacisk na

2

4137

Nauka jazdy Fordem Mustangiem – tak, to możliwe!

Kiedyś było to wręcz nieprawdopodobne, a teraz możliwe! Podczas kursu nauki jazdy możesz jeździć Fordem

2

3273

Pierwszeństwo pieszych oraz zakaz używania telefonu “na pasach” w 2021 roku

2021 rok przyniesie duże zmiany dla kierowców w Polsce. Sporym modyfikacjom ulegną zasady pierwszeństwa “na

2

2939

Ford Kuga II – jaki silnik wybrać?

Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto

0

2546