Najpopularniejsze sposoby kradzieży samochodu – Poznaj je i dowiedz się jak bronić się przed takimi atakami

Kradzieże samochodów, choć regularnie maleją w dalszym ciągu istnieją i są zagrożeniem dla wielu osób. Jednym z największych błędów, jakie popełniamy jest lekceważenie tego typu zagrożeń, które mogą czyhać na nas w wielu miejscach. W tym tekście przedstawiamy i dokładnie opisujemy cztery najpopularniejsze typy kradzieży pojazdów, a także podpowiadamy, co możemy zrobić, aby się przed nimi bronić.

Kradzież samochodu na klauna

Kradzież samochodu na klauna
Kradzież samochodu na klauna

Pierwszym sposobem na kradzież samochodu w naszym zestawieniu jest sposób na klauna. Polega ona na tym, iż w czasie jazdy inny samochód zajeżdża nam drogę lub zrównuje się z nami, a pasażer lub kierowca usilnie pokazują na nasze opony. Często osoby te mają zasłonięte twarze maskami klaunów albo posiadają okulary, kaptur i czapkę z daszkiem. Ma to pomóc zachować im anonimowość. Gdy zatrzymujemy się, aby sprawdzić nasze opony i upewnić się, iż jesteśmy bezpieczni przestępcy atakują nas i odjeżdżają samochodem. Jest to bardzo skuteczny sposób kradzieży samochodu, gdyż wiele osób obawia się o swoje bezpieczeństwo i chce jak najszybciej sprawdzić czy ich opony są w dobrym stanie. Nigdy jednak nie powinniśmy działać pochopnie, a także pod wpływem impulsu.

Pewnego rodzaju odmianą tego sposobu kradzieży jest również umieszczanie pustych butelek po napoju w nadkolu, aby po ruszeniu wydawały dziwne dźwięki. W takiej sytuacji również przeważnie bez namysłu wysiadamy z pojazdu, aby sprawdzić czy nasze opony są całe i możemy kontynuować podróż.

Chcąc obronić się przed tego typu atakami, przede wszystkim powinniśmy zwolnić i dojechać do najbliższej stacji benzynowej czy parkingu na którym znajdują się inne osoby. Jeśli będziemy opuszczali pojazd powinniśmy zgasić go, a także zabrać ze sobą kluczyki. Powinniśmy również zamknąć samochód, aby przestępcy nie mogli ukraść naszej torebki czy teczki ani żadnej rzeczy która znajduje się w samochodzie.

kradzież samochodu na walizkę
Kradzież samochodu na walizkę. Zdjęcie: Bild

Kradzież samochodu na walizkę

Bardzo popularnym sposobem kradzieży nowszych modeli samochodów, które posiadają kluczyki zbliżeniowe jest kradzież na walizkę. Polega ona na tym, iż przestępcy używają dwóch walizek – nadajnika i odbiornika fal radiowych. Jedną z walizek przystawiają do drzwi naszego domu, a drugą do zamku samochodu. W ten sposób samochód otrzymuje sygnał, iż kluczyk znajduje się w pobliżu zamka i otwiera cały pojazd. Przestępcy wsiadają wtedy do auta i odjeżdżają. Walizki często potrafią działać na odległość nawet kilkuset metrów i jest to bardzo skuteczny sposób kradzieży.

Istnieje jednak kilka sposobów aby uchronić się przed takim atakiem. Przede wszystkim możemy wyłączać i dezaktywować kluczyk całkowicie jeśli posiada taką opcję gdy jesteśmy w domu czy oddalamy się od samochodu. Możemy również po wejściu do mieszkania umieszczać kluczyki w specjalnym pudełku ochronnym. Pełni ono funkcję klatki Faradaya i jest wykonane z dowolnego tworzywa. Posiada jednak wtopione nitki metalu, które izolują kluczyki od otoczenia i uniemożliwiają jakąkolwiek radiową łączność. Przestępcy mogą w tym momencie nawet przystawić walizkę na bardzo małą odległość do naszych kluczyków, ale nic nie zadziałają, gdyż pudełko uniemożliwi łączność radiową.

Pewnego rodzaju rozwiązaniem, które, warto zastosować — szczególnie w droższych modelach aut jest dodatkowy system zabezpieczeń. Może być to awaryjny wyłącznik silnika czy dodatkowy element uruchamiający zapłon. Dzięki temu przestępcy nawet dostając się do naszego samochodu nie będą mogli nim odjechać gdyż nie będą wiedzieli, dlaczego samochód w dalszym ciągu pozostaje unieruchomiony.

Kradzież samochodu na blokowanie innego pojazdu
Kradzież samochodu na blokowanie innego pojazdu

Kradzież samochodu na blokowanie innego pojazdu

Jednym z najnowszych sposobów na kradzież samochodu jest rzekome blokowanie innego auta przez nasz pojazd. Z tym typem kradzieży najczęściej mamy do czynienia w galeriach handlowych, gdzie przez głośnik możemy zostać poinformowani, iż auto o naszych numerach rejestracyjnych blokuje wyjazd lub inny samochód. Przestępcy gdy zjawimy się przy naszym samochodzie gwałtownie atakują nas, kradną kluczyki lub zmuszają do otwarcia auta i wyjechania nim z galerii handlowej. Jest to bardzo niebezpieczny sposób kradzieży, gdyż przestępcy dokonują czynnego napadu na nas.

Jeśli chcemy bronić się przed tego typu kradzieżami samochodów, przede wszystkim powinniśmy zejść z kimś do parkingu podziemnego, aby nie być samemu w takiej chwili. Powinniśmy również z dala ostrożnie obserwować nasz pojazd i upewnić się, iż w jego pobliżu nie znajdują się podejrzane osoby. Nie powinniśmy również pod żadnym pozorem podchodzić do niego pewnie i bezmyślnie afiszując się, iż to my jesteśmy jego właścicielami. Jeśli nasze auto stoi normalnie zaparkowane i nie blokuje wyjazdu, powinniśmy niezauważalni opuścić parking, a także powiadomić ochronę galerii o potencjalnej próbie kradzieży. Z pewnością patrol ochrony odstraszy przestępców którzy już więcej w tym dniu nie pojawią się w danej galerii.

Kradzież samochodu na uruchamianie alarmu
Kradzież samochodu na uruchamianie alarmu

Ciągłe uruchamianie alarmu samochodu

Jednym z najprostszych sposobów na kradzież naszego samochodu, który jednak jest również bardzo skuteczny jest kradzież na uruchamianie alarmu. Ten sposób polega na uruchomieniu alarmu w naszym samochodzie przez złodziei pod blokiem w późnych godzinach np. nocnych. W tym momencie często myślimy, iż to zwierzęta lub silny wiatr uruchomił alarm. Złodzieje uruchamiają go kilkakrotnie a my niechcąc budzić całego osiedla wyłączamy alarm. Jest to największy błąd, jaki możemy popełnić na który liczą złodzieje. Gdy wyłączymy alarm w naszym samochodzie przestępcy, mogą spokojnie manipulować przy drzwiach, a następnie próbować bezkarnie odpalić auto.

Aby chronić się przed tego typu kradzieżą samochodu przede wszystkim powinniśmy zachować czujność i nie ulegać presji. Jest to dość trudne zwłaszcza gdy nasz alarm może budzić wiele osób i zakłócać im wypoczynek po pracy. Przede wszystkim nigdy nie powinniśmy wyłączać alarmu chyba, iż obserwujemy auto i wiemy, że alarm włącza się rzeczywiście samoistnie. Dobrym rozwiązaniem jest również zainstalowanie kamery w aucie, która będzie nagrywała i posiadała czerwoną lampkę nagrywania — co będzie działało odstraszająco. Dobrym rozwiązaniem jest również wyjmowana kierownica lub blokada na pedały czy dźwignię zmiany biegów. Każde dodatkowe utrudnienie odstrasza przestępców powoduje, iż wybiorą sobie oni inny cel.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.