Opony 195 65 R15 Firestone Roadhawk – opony letnie z segmentu medium o korzystnych parametrach!

Firestone (należy do Bridgestone!) jest amerykańskim producentem opon samochodowych, działa na rynku od ponad stu dwudziestu lat, tworząc ogumienie z segmentu medium (klasa średnia). Jednym z modeli oferowanych przez przedsiębiorstwo jest Firestone Roadhawk. Opony 195 65 R15 to rozmiar tego modelu przeznaczony do użytku w samochodach osobowych w sezonie letnim. Jakimi parametrami się odznacza i co warto wiedzieć o tych oponach przed ich zakupem?

Przeznaczenie, klasa, sezon

Opony od Firestone wykorzystywane są w najróżniejszych pojazdach. Jedną z najszerszych grup jest oczywiście segment osobowy, do którego zalicza się zarówno małe samochody miejskie (kompaktowe), jak i rodzinne minivany czy sedany, a nawet auta sportowe. To właśnie do tych aut przeznaczone są opony 195 65 R15 Firestone Roadhawk!

Opony tego producenta zaliczają się do segmentu medium, a więc klasy średniej. W tego typu ogumieniu producenci stawiają na kompromis między ceną opony, a jej parametrami jezdnymi, co zdecydowanie odzwierciedla opisywany model Firestone Roadhawk (marka jest jedną z najczęściej wybieranych marek medium!). Są komfortowe w użytku i odznaczają się wysokim stopniem przyczepności (szerzej o parametrach w dalszej części artykułu).

opony

Opony 195 65 R15 Firestone Roadhawk są także przeznaczone do użytku w sezonie letnim. Ich atuty z pewnością zauważą kierowcy, którzy preferują jazdę miejską o umiarkowanym stopniu dynamiczności i nie przemierzają więcej niż kilkanaście tysięcy kilometrów rocznie.

Opony 195 65 R15 Firestone Roadhawk – parametry

Rozmiar opony 195 65 R15 tej marki jest stosowany w takich autach jak na przykład Audi A6 czy Ford Focus. Pierwsza liczba z oznaczenia to szerokość opony podana w milimetrach, druga liczba to wysokość profilu (65% z 195, a więc 126,75 mm), litera R mówi o konstrukcji opony (radialna), a ostatnia liczba to średnica felgi podawana w calach.

Opisywany model to ogumienie, które pracuje stosunkowo niegłośno, a więc generuje hałas na poziomie 71 dB. Parametr ten przekłada się na komfort jazdy. Im wyższa wartość, tym bardziej słychać oponę, co dla niektórych kierowców może być uciążliwe. Firestone Roadhawk nie powinien tu stanowić problemu!

Model uzyskał także oznaczenie A w przypadku drogi hamowania na mokrej nawierzchni! Jest to bardzo wysoka nota, która informuje użytkowników o tym, że droga hamowania jest krótka, a siła tarcia o podłoże optymalna w stosunku do wartości referencyjnych. Opony letnie z oznaczeniem A w przypadku drogi hamowania na mokrej nawierzchni są niezwykle bezpieczne, dobrze radzą sobie także ze zjawiskiem aquaplaningu, a więc utraty przyczepności podczas przejeżdżania przez kałuże.

Jeśli chodzi o ekonomikę paliwową, to opony 195 65 R15 Firestone Roadhawk dostały notę C. Jest to nota określająca średnią ekonomiczność ogumienia. Rzeźba bieżnika modelu została wykonana w sposób asymetryczny. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych typów bieżników, dzięki czemu jazda po mokrej i suchej nawierzchni jest bardzo bezpieczna. Zewnętrzna strona opony zapewnia szerokie możliwości w dynamicznym manewrowaniu pojazdem bez wysokich strat przyczepności, wewnętrzna strona natomiast świetnie odprowadza wodę spod opony, co również ma wpływ na wysoką przyczepność podczas jazdy w deszczu, pokonywania kałuż czy jazdy po mokrych nawierzchniach.

Opony 195 65 R15 Firestone Roadhawk to dobra propozycja dla kierowców z samochodami osobowymi. Jazda miejska, umiarkowana intensywność i sezon letni? Ten model z pewnością nie zawiedzie – zwłaszcza na mokrej nawierzchni!

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.