Nauka jazdy Fordem Mustangiem – tak, to możliwe!

0

436

Posiadanie lub chociaż przejażdżka Fordem Mustangiem do dla wielu marzenie, często nieosiągalne. Jeśli należycie do grupy tych marzycieli i nie posiadacie jeszcze prawa jazdy Wasze marzenie może zostać zrealizowane. To wszystko za sprawą szkoły nauki jazdy Progress z Częstochowy.

Pomysł na zakup i udostępnienie Forda Mustanga przyszłym kierowcom powstał na rok przed jego realizacją. W Polskim rządzie powstał pomysł aby kierowcę, który po raz pierwszy otrzymuje prawo jazdy, obejmował okres próbny. Dodatkowo między innymi stworzono warunek, który zobowiązywał kierowcę do ukończenia szkolenia z bezpiecznej jazdy w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Rządowy projekt niestety nie został zrealizowany i wtedy w Szkole Nauki Jazdy Progress powstał pomysł, aby w trakcie szkolenia kursanci mogli skorzystać np. z dwóch godzin jazdy zupełnie innym samochodem i jednocześnie zasmakowaliby jazdy sportowym autem.

Dlaczego w Szkole Nauki Jazdy akurat Ford Mustang został wybrany jako samochód do nauki jazdy dla kursantów?

Ford Mustang został wybrany nieprzypadkowo. Jest to model, który ma nietypową historię, ponadto to model nietuzinkowy, który na rynku pojazdów sportowych niejednokrotnie wzbudzał wiele kontrowersji. Do zakupu pojazdu doszło na przełomie sierpnia 2020 roku. Model, którym jeżdżą kursanci Szkoły Nauki Jazdy Progress pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jest to model z 2017 roku z silnikiem o pojemności 2.3 l i o mocy 317 koni mechanicznych z 434 niutonometrami momentu obrotowego. Wyposażony jest w automatyczną sześciobiegową skrzynię biegów i oczywiście napęd tylko na tylną oś.

Zadbano oczywiście również o odpowiednie dostosowanie Forda Mustanga aby spełniał wszelkie wymogi techniczne związane ze szkoleniem kierowców. Został wyposażony w dodatkowy pedał hamulca dla instruktora, dodatkowe lusterka oraz plafon L.

Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny, na samochodzie nie jest nadmiernie eksponowana reklama szkoły jazdy. Mustang został oklejony specjalną folią, która nadaje mu ciekawy wygląd.

Jak wygląda kurs nauki jazdy Fordem Mustangiem?

Pierwszym etapem jest szkolenie teoretyczne, podczas którego kursant oprócz obowiązkowego materiału, w którym uczy się techniki kierowania podstawowym pojazdem szkoleniowym, którym będzie zdawał egzamin, uczy się również techniki kierowania pojazdem sportowym. 

Podczas części praktycznej kursant ma możliwość jazdy Fordem Mustangiem przez dwie godziny pod okiem instruktora. Podstawowym celem tej jazdy jest pokazanie kursantowi różnice pomiędzy samochodem miejskim a samochodem sportowym. Dodatkowo uzmysławia się kursantom różnice jakie wynikają z działania wszelkich układów podstawowych w pojeździe, czyli układzie kierowniczym, układzie hamulcowym, czy przyspieszeniu, które w sportowym samochodzie znacząco różni się od pojazdu miejskiego.

Gdzie kursanci Szkoły Nauki Jazdy Progress jeżdżą Fordem Mustangiem?

Większość szkolenia odbywa się poza terenem zabudowanym, gdzie kursanci mogą poruszać się z prędkością wyższą niż 50 km/h. Celem nie jest tutaj brawurowa jazdy, lecz to, aby kursant uświadomił sobie, że po otrzymaniu prawa jazdy gdy wsiądzie po raz pierwszy do swojego, bądź należącego do kogoś samochodu musi się do niego przyzwyczaić. W związku z tym pierwsze pokonane kilometry powinny być pokonane z opanowaniem i świadomością, że się tego auta nie zna.

Jak kursanci odczuwają różnicę między samochodem miejskim a Fordem Mustangiem?

Ford Mustang w oczach kursanta przede wszystkim budzi respekt. Z pewnością także ze względu na jego gabaryty. W porównaniu z samochodem Suzuki Swift, którym kursanci poruszają się podczas większości kursu, Ford Mustang ma zdecydowanie dalej wysuniętą pokrywę silnika, rozstaw osi w obu pojazdów również jest zupełnie inny. W związku z tym wykonywanie wszelkich manewrów na drodze, czyli podstawowych zakrętów lub parkowania, wymaga właściwie nauki od podstaw.

Nauka jazdy w Szkole Nauki Jazdy Progress Fordem Mustangiem,
Nauka jazdy w Szkole Nauki Jazdy Progress Fordem Mustangiem,

Prowadzenie Forda Mustanga podczas kursu nauki jazdy – efekty

Wszyscy kursanci, którzy odbyli podczas kursu jazdy Fordem Mustangiem wykazują lepszą motorykę prowadzenia pojazdu szkolenia podstawowego. Ponadto przestają bać się pokonywania zakrętów – robią to z większą śmiałością, mając przy okazji świadomość prędkości z jaką dany zakręt może zostać pokonany.

Kursanci Szkoły Nauki Jazdy Progress mają większą świadomość zasad dynamiki jazdy. Zdają sobie sprawę z tego, że przede wszystkim jazda samochodem nie może być zbyt wolna, oczywiście wiedząc zarazem, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości jest niedozwolone. Zdecydowanie uczą się lepiej poruszać z prędkością bezpieczną. Dla wielu kursantów jest to pierwszy kontakt z automatyczną skrzynią biegów co również jest bardzo korzystne, ponieważ instruktorom w Szkole Jazdy Progress zależy na tym, aby przekazywać kursantom nieco więcej niż tylko manualną skrzynię biegów. Warto wzbogacać ich wiedzę na temat funkcjonowania innych rozwiązań.

Zadowoleni Kursanci

Niejeden kursant po przejściu szkolenia na sportowym Fordzie Mustangu wychodzi z niekrytym uśmiechem na ustach.

Tematy, które mogą Cię zainteresować

Testowy model Toyoty RAV4 szpiegowano podczas testu drogowego w Indiach. Pojawiło się wiele spekulacji na temat premiery nowego SUV-a

Testy wyszły na jaw. Szpiegowano nowy model Toyoty RAV4. Jak wygląda? Jakie ma osiągi?

0

44

Toyota Auris – jaki silnik wybrać?

Zastanawiasz się nad zakupem Toyoty Auris? Dowiedz się więcej na temat dostępnych rodzajów silnika.

0

9

Dołącz do dyskusji na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AUTA W TYM ARTYKULE

icon

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

icon

Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele

3

12923

Norma Euro 6d – Milion nowych samochodów pójdzie przez nią na złom?

Rozwój nowych, zaawansowanych technologicznie układów napędowych jest odpowiedzią na politykę UE, stawiającą duży nacisk na

2

3889

Problem z odpaleniem samochodu zimą? Oto co możesz zrobić!

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, kiedy ta sytuacja wydarzy się w ich życiu. Bardzo

0

3867

Pierwszeństwo pieszych oraz zakaz używania telefonu “na pasach” w 2021 roku

2021 rok przyniesie duże zmiany dla kierowców w Polsce. Sporym modyfikacjom ulegną zasady pierwszeństwa “na

2

2408

Powrót problemów z rejestracją pojazdów

Problemy z rejestracją pojazdów wracają na dobre. Za przekroczenie czasu na rejestrację pojazdu zapłacisz nawet

1

2051

Jak zadbać o akumulator zimą aby rano spokojnie odpalić samochód?

W przekazach telewizyjnych słyszymy znów: jak co roku zima znów zaskoczyła drogowców. Co zrobić, aby

1

1955