Nowoczesne narzędzia pneumatyczne w przemyśle motoryzacyjnym i warsztacie – dlaczego warto z nich korzystać?

Narzędzia pneumatyczne przydają się w każdym zakładzie mechanicznym, blacharskim, lakierniczym czy zajmujących się wulkanizacją. Dlatego tez ich stosowanie stało się już pewnym standardem. Ponadto – pod wieloma względami przewyższają one elektronarzędzia. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej! Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto korzystać z narzędzi pneumatycznych!

Narzędzia pneumatyczne i ich zalety

Początki narzędzi pneumatycznych sięgają połowy XIV w., kiedy to opracowano prototyp pompy próżniowej. Przez kolejnych kilkaset lat narzędzia te udoskonalano – tworząc nowe, coraz bardziej zaawansowane urządzenia.

Narzędzia pneumatyczne dla branży automotive

Wraz z końcem XIX w. opracowano prototyp pierwszego młota pneumatycznego. Dziś jednak narzędzia pneumatyczne tworzą dość obszerną grupę urządzeń, których stosowanie w warsztacie niesie wiele korzyści. Do największych zalet narzędzi pneumatycznych należą:

  • Zwiększenie efektywności pracy;
  • Łatwa obsługa;
  • Prosta konstrukcja;
  • Niska masa urządzenia – w stosunku do jego mocy;
  • Możliwość pracy w trudnych warunkach.

Warto również wspomnieć, że stosowanie narzędzia napędzanych sprężonym powietrzem jest również bardzo bezpieczne. Dzięki nim w bardzo krótkim czasie można wykonać czynności, które ręcznie wykonanie zajęłoby znacznie więcej czasu.

Jakie narzędzia pneumatyczne przydają się w warsztacie?

Narzędzia pneumatyczne znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Wśród nich na uwagę zasługują m.in.:

pistolet do lakieru samochodowego

Pistolety lakiernicze – pomocny przy malowaniu różnego rodzaju powierzchni, np. karoserii samochodu. Po podłączeniu do kompresora urządzenie za pomocą sprężonego powietrza rozbija farbę na drobne cząsteczki, które następnie w postaci bardzo drobnych kropel wydostają się z pistoletu. Przeznaczone do wielokrotnego użytku, charakteryzują się bardzo wysoką precyzją malowania. Pistolet rozprowadza bowiem bardzo cienkie warstwy farby – i to bez powstawania zacieków.

szlifierka oscylacyjna do lakieru

Szlifierki oscylacyjne – czyli szlifierki pneumatyczne, tak jak sama ich nazwa mówi, przydają się m.in. do szlifowania, a także i frezowania. Spośród kilku rodzajów szlifierek pneumatycznych na uwagę zasługują zwłaszcza szlifierki oscylacyjne, które pozwalają na szybkie wygładzanie dużych i płaskich powierzchni. Należy tu również wymienić szlifierki mimośrodowe, które przydają się do pracy na krzywiznach.

pneumatyczny klucz udarowy do kół pojazdów budowlanych

Klucze udarowe – przydaje się zwłaszcza do wkręcania i odkręcania mocno dokręconych śrub i nakrętek. Co więcej, urządzenie tego typu wyróżnia się nie tylko wysoką żywotnością, nieskomplikowaną budową, ale i niższą ceną – w porównaniu do urządzeń elektrycznych. Na wypadek awarii jest ono również tańsze w naprawie.

sprężarka powietrza warsztatowa

Sprężarki – często określane również jako kompresory. Jest to urządzenie, które służy do sprężania powietrza pod dużym ciśnieniem. Wcześniej jednak gaz ten musi zostać zassany przez urządzenie – dopiero później, za pomocą kompresora jego ciśnienie zostaje podwyższone.

Narzędzia pneumatyczne, czy elektryczne? 

To prawda, że większość elektronarzędzi można kupić taniej niż ich pneumatyczne odpowiedniki. Różnice w cenach nie są jednak aż tak zawrotne… Jak się ponadto okazuje, stosowanie narzędzi pneumatycznych pozwala na uniknięcie wielu zbędnych usterek. Urządzenia pneumatyczne są bowiem mniej podatne na ich powstawanie. Ze względu na prostszą budowę są one także tańsze w naprawie. Warto również wspomnieć, że urządzenia elektryczne są droższe w eksploatacji. Na tym jeszcze nie koniec przewagi urządzeń pneumatycznych. W porównaniu do większości narzędzi elektrycznych są one także o wiele lżejsze – w niektórych przypadkach nawet o połowę! Charakteryzują się one także większą mocą i wytrzymałością. Praca z nimi jest także niezwykle komfortowa – w trakcie ich pracy pod wpływem tarcia nie dochodzi do powstawania iskier, co z kolei wpływa korzystnie na bezpieczeństwo.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.