W przeciwieństwie do nowoczesnych samochodów, które napędza głównie elektronika i oprogramowanie komputerowe, działanie klasycznej motoryzacji jest zrozumiałe dla każdego kierowcy z doświadczeniem. To dlatego miłośnicy zabytkowych samochodów z rozrzewnieniem wspominają czasy, kiedy do naprawy ich ukochanego pojazdu wystarczyło kilka podstawowych narzędzi i zamiłowanie do majsterkowania. Co powinieneś wiedzieć o naprawie zabytkowych Volkswagenów?
Jakie części będą Ci potrzebne?
Zanim przystąpisz do naprawy, ustal, jakich podzespołów dokładnie potrzebujesz. Zawsze staraj się zdiagnozować przyczynę awarii i to ją usuwać w pierwszej kolejności. Dopiero później zajmij się jej skutkami lub aspektami estetycznymi usterki.
Sprowadź niezbędne części i przygotuj narzędzia tak, abyś miał pewność, że naprawę będziesz mógł przeprowadzić od początku do końca.
W przypadku usterek kilku układów doświadczeni mechanicy radzą podzielić pracę na etapy (np. skrzynia biegów, zderzak i układ paliwowy). W ten sposób łatwiej będzie Ci ułożyć harmonogram działań. Jeśli szukasz konkretnych części do zabytkowego samochodu, zajrzyj na: https://garbus.pl/pl/producer/Volkswagen-Classic-Parts/8.
Narzędzia, bez których nie możesz się obejść
Do naprawy zabytkowego samochodu wystarczą podstawowe narzędzia, które hobbyści motoryzacji zazwyczaj trzymają w garażu. Szczególnie ważne będą:
- komplet kluczy – najczęściej wykorzystuje się klucz dynamometryczny, płasko-oczkowy oraz z grzechotką;
- śrubokręt płaski i krzyżakowy – niezbędne do dokręcania elementów gwintowanych;
- gumowy młotek – używany do dociskania lub demontażu delikatnych fragmentów;
- druciana szczotka – przydatna do usuwania warstwy starego lakieru i przygotowywania powierzchni blach do odświeżenia.
Wszystkie te narzędzia kupisz w każdym markecie budowlanym i z pewnością nie będą drogie. Pamiętaj jednak, że na jakości narzędzi nie warto oszczędzać. Te tanie zazwyczaj szybko się gną i wycierają, a przez to stają się bezużyteczne (a co gorsza, mogą uszkodzić element, z którym pracujesz, np. zetrzeć śrubę).
Gdzie warto szukać części do klasyków?
O skuteczności samej naprawy nie zawsze decydują umiejętności i narzędzia. Ogromne znaczenie ma też jakość użytych elementów. Kiedy rozglądasz się za częściami zamiennymi do aut sprzed kilkudziesięciu lat, trudno znaleźć te, które naprawdę są w dobrym stanie.
Na giełdzie samochodowej lub szrocie możesz znaleźć komponenty, które Cię interesują, ale zazwyczaj będą one mocno wyeksploatowane lub bardzo drogie. W dodatku poszukiwania musisz prowadzić samodzielnie. Szansa, że sprzedawca będzie wiedział, jak Ci doradzić, jest bardzo niewielka.
Sprowadzaniem części do aut zabytkowych zajmują się niektóre warsztaty, ale w tym przypadku musisz liczyć się z długim czasem oczekiwania na dostawę i wysoką ceną.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz wyłącznie części nowe, idealnie dopasowane do Twojego modelu Volskwagena, sprawdź ofertę sklepu https://garbus.pl/. To jedno z tych miejsc, gdzie czas dla motoryzacji się zatrzymał. Znajdziesz tu elementy do takich modeli jak Garbus, Bulik czy Karmann Ghia. Zadowolenie z jakości obsługi oraz szeroka oferta dopasowanych podzespołów gwarantowane.
Przekonaj się, że w sklepie Garbus znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz! Sprawdź także, jak rozpoznać uszkodzoną skrzynię biegów: https://www.car-line.org.pl/jak-rozpoznac-uszkodzona-poduszke-skrzyni-biegow/
Tematy, które mogą Cię zainteresować
ŠKODA Enyaq RS iV ustanawia dwa rekordy GUINNESS WORLD RECORDS™ w drifcie na lodzie
ŠKODA ustanowiła dwa oficjalne rekordy świata w drifcie na lodzie elektrycznym SUV-em Enyaq RS iV.
0
Dobry mechanik samochodowy – jak wybrać specjalistę w swojej okolicy?
Szukając dobrego mechanika samochodowego w Nowym Sączu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, ponieważ sprawdzony
0
Dołącz do dyskusji na ten temat
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Ford Focus Mk3 – jaki silnik wybrać?
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
0
Ford Kuga II – jaki silnik wybrać?
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto
0
Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!
Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele
5
Ford Focus Mk2 – jaki silnik wybrać?
Wybór odpowiedniego silnika to bardzo ważna sprawa. Dowiedz się więcej n temat silników diesla i
0
Ford Mondeo mk5 – dane techniczne, silniki, wersje wyposażenia, opinie kierowców
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu
0
Ford Mondeo mk4 – jaki silnik wybrać?
Wybór odpowiedniego silnika podczas zakupu samochodu to nie jest prosta decyzja. Warto dokładnie zapoznać się
0