Nowy autobus wodorowy już na ulicach Poznania!

Poznań, znany z innowacyjnych rozwiązań w komunikacji miejskiej, postawił kolejny krok w kierunku ekologicznej przyszłości. W piątek spółka MPK Poznań zaprezentowała swój pierwszy zeroemisyjny autobus wodorowy. To przełomowy moment dla miasta, które stawia na czystą energię i nowoczesne technologie.

Pierwszy wodorowy autobus w barwach MPK

W piątek, w ramach obchodów Dnia bez Samochodu, Poznań miał okazję po raz pierwszy zobaczyć w pełnej krasie nowy autobus wodorowy. Ten ekologiczny pojazd zaczął przewozić mieszkańców już w sobotę, 23 września. Ale to dopiero początek. W najbliższym czasie na ulicach Poznania pojawi się aż 25 takich autobusów.

Technologia na najwyższym poziomie

Autobusy te dostarczyła firma Solaris Bus & Coach, znana z produkcji nowoczesnych pojazdów komunikacji miejskiej. Co sprawia, że te autobusy są tak wyjątkowe? Napędzane są one energią pochodzącą z wodoru, który jest przetwarzany na prąd w specjalnym ogniwie paliwowym. Jak podkreśliła spółka MPK Poznań, takie urządzenie działa niczym mała elektrownia umieszczona na pokładzie pojazdu. Wodór, który jest paliwem dla tego autobusu, przechowywany jest w specjalnych zbiornikach umieszczonych na dachu pojazdu.

Trasy i plany ekspansji

Autobusy wodorowe nie będą jeździć na dowolnych trasach. Jak poinformował prezes MPK Poznań, Krzysztof Dostatni, pojazdy te będą kierowane głównie na linie funkcjonujące we wschodniej części Poznania. To tam wciąż dominują tradycyjne autobusy spalinowe. Dworce Rataje i Śródka to miejsca, gdzie nowe autobusy będą pojawiać się najczęściej. Co ważne, dzięki dużemu zasięgowi na jednym tankowaniu oraz krótkiemu czasowi napełniania zbiorników wodorem, autobusy te mogą kursować na praktycznie każdej linii komunikacyjnej.

Zaawansowane udogodnienia dla pasażerów

Nowe autobusy to nie tylko ekologia, ale również komfort. Są one w pełni klimatyzowane i monitorowane. Pasażerowie mają do dyspozycji nowoczesny system informacji, ładowarki do urządzeń mobilnych oraz terminale do zakupu biletów. Co więcej, pojazdy te są wyposażone w system aktywnej kontroli bezpieczeństwa, który informuje kierowcę o pieszych czy rowerzystach w tzw. martwych strefach. Wszystko to sprawia, że jazda nowym autobusem to prawdziwa przyjemność.

Wsparcie dla ekologii

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreślił, że dla miasta kwestie związane z ochroną środowiska są priorytetem. Dzięki takim inicjatywom powietrze w Poznaniu staje się czystsze, a mieszkańcy mogą korzystać z najnowszych technologii. To krok w kierunku poprawy jakości życia w mieście.

Poznań stawia na innowacje

Poznań pokazał, że stawia na innowacje i dba o środowisko. Wprowadzenie autobusów wodorowych to dowód na to, że miasto jest gotowe na ekologiczne wyzwania przyszłości. Dzięki takim rozwiązaniom Poznań stawia się w czołówce miast, które inwestują w czystą i efektywną komunikację miejską. Czekamy na kolejne ekologiczne inicjatywy!

Źródło: www.transport-publiczny.pl

fot.: mpk.poznan.pl

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.