GDDKiA właśnie podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę drugiego odcinka drogi ekspresowej S12 na terenie województwa mazowieckiego, obejmującego obszar między Przysuchą a Wieniawą. Ta inwestycja, której koszt wynosi 597,4 mln zł, jest 20. umową na budowę drogi ekspresowej zawartą od początku bieżącego roku.
Kluczowy odcinek
Nowy odcinek S12, liczący 14,7 km, będzie przebiegać przez gminy Przysucha, Wieniawa oraz Wolanów. Stanowi to fragment trasy, która docelowo połączy autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku. W ramach tej inwestycji, na terenie województwa mazowieckiego realizowane są już dwa sąsiadujące odcinki o łącznej długości ponad 29 kilometrów, prowadzące od granicy z województwem łódzkim w kierunku Radomia i Lublina.
Nowy standard transportowy
Trasa S12 ma znacząco poprawić jakość życia mieszkańców Ziemi Łódzkiej i południowego Mazowsza, przejmując ruch tranzytowy z zatłoczonej DK12. Obecnie średni dobowy ruch na trasie między Piotrkowem Trybunalskim a Radomiem wynosi od 10 tysięcy pojazdów w okolicy Radomia do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego. Nowa droga ekspresowa ma mieć dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy, oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 metra.
Infrastruktura i bezpieczeństwo
Na odcinku Przysucha – Wieniawa powstaną dwa węzły drogowe: Przysucha, na przecięciu z DW727, oraz Wieniawa, u zbiegu z obecną DK12. Ponadto, zaplanowano budowę dwóch miejsc obsługi podróżnych (MOP Wieniawa Północ i MOP Wieniawa Południe), obwodu utrzymania drogi, a także licznych wiaduktów, mostów i innych obiektów inżynierskich. Trasa będzie również wyposażona w trzy duże przejścia dla zwierząt oraz liczne przepusty, co ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla kierowców, jak i dla dzikiej fauny. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie nowoczesna infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.
Harmonogram prac
Zgodnie z umową, zarówno projektowanie, jak i budowa, mają potrwać 43 miesiące. Na wykonanie projektu oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziano 21 miesięcy, natomiast same prace budowlane mają zająć 22 miesiące. W okresie budowy uwzględnione będą przerwy zimowe od połowy grudnia do połowy marca.
Łącznik między zachodem a wschodem
Obecnie można już korzystać z blisko 94 km drogi ekspresowej S12 w województwie lubelskim, od Puław do Piask. W realizacji pozostaje 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą. Na etapie prac przygotowawczych jest początkowy fragment trasy, około 61 km od autostrady A1 do granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego, oraz kolejne około 67 km od Radomia do Puław. Dla pierwszego odcinka uzupełniany jest raport o oddziaływaniu na środowisko, a dla drugiego trwa procedura uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co pozwoli na ogłoszenie przetargu na ponad 12-kilometrowy odcinek od Wieniawy do węzła Radom Południe na przecięciu z drogą ekspresową S7.
Nowe możliwości dla transportu
Po ukończeniu wszystkich odcinków, droga ekspresowa S12 zapewni sprawne i bezpieczne połączenie centrum kraju z Lubelszczyzną oraz wschodnią granicą państwa. Ma to ułatwić podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą Polski, stanowiąc tym samym pomost pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Ukrainą.