Rodzaje dróg w Polsce – co warto wiedzieć?

Drogi – codziennie z nich korzystamy, ale czy zastanawiamy się czasem, jak są skategoryzowane i co to dla nas oznacza? Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy, czy po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat dróg w Polsce, poniższy mini poradnik powinien dostarczyć Ci podstawowych informacji. Ruszajmy zatem w podróż po polskich drogach.

Jakie są główne rodzaje i kategorie dróg w Polsce?

Infrastruktura drogowa w Polsce dzieli się na kilka głównych kategorii dróg, które odpowiadają za różne aspekty ruchu drogowego. Najprostszy podział wynikający z przepisów prawa dzieli drogi na:
– drogi publiczne,
– drogi wewnętrzne.

Natomiast jeśli chodzi o kategorie dróg publicznych, wyróżniamy krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Każda z nich pełni inną funkcję w sieci drogowej i ma swoje specyficzne zadania. Przykładowo do dróg wojewódzkich należy uzupełnienie sieci głównych dróg krajowych a do dróg ekspresowych wsparcie sieci dróg szybkiego ruchy odpowiedzialnych m.in. za transport. Więcej na temat dróg można dowiedzieć się na autostrady.com.pl

Klasy dróg i ich oznaczenia

Każda kategoria drogi ma przypisaną klasę, która określa jej standard, wymagania techniczne, użytkowe oraz oznaczenia. Oto główne klasy dróg, jakie spotkamy w Polsce:
A – autostrady
S – drogi ekspresowe
GP – drogi główne ruchu przyspieszonego
G – drogi główne
Z – drogi zbiorcze
L – drogi lokalne
D – drogi dojazdowe

Od klasy drogi zależy m.in. dopuszczalna prędkość i sposób zarządzania nimi. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada za drogi krajowe i ekspresowe, a zarządcami pozostałych są odpowiednio władze wojewódzkie, powiatowe i gminne.

Które drogi nie należą do dróg publicznych?

Pomimo tak wielu kategorii i klas dróg, warto pamiętać, że nie wszystkie drogi są publiczne. Do tej grupy nie zaliczamy na przykład dróg wewnętrznych czy torowisk pojazdów szynowych. Drogi wewnętrzne lub niepubliczna to np. droga rowerowa, parking lub plac dla pojazdów. Sposób poruszania się po drodze wewnętrznej określa właściciel terenu lub zarządca drogi. Istnieją pewne wyjątki co do sposobu poruszania się po drodze wewnętrznej. Są one zapisane w ustawie, Prawo o ruchu drogowych i dotyczą strefy zamieszkania lub strefy ruchu na drodze wewnętrznej. W myśl obowiązujących przepisów dopuszczalna prędkość w tzw. strefie zamieszkania to 20 km/h. Natomiast w sferze ruchu w obszarze zabudowanych nie wolno poruszać się szybciej niż 50 km/h. Więcej na ten zasad ruchu dowiesz się m.in na https://autostrady.com.pl/blog/skrzyzowanie-rownorzedne-zasady-przepisy/

Dopuszczalna prędkość jazdy a klasa dróg

I tak dochodzimy do punktu, który interesuje chyba każdego kierowcę. Poruszając się po kraju różnymi drogami, bardzo często dochodzi do tzw. zmiany klasy drogi w ciągu kilku sekund. Tyle bowiem mamy na zauważenie stosownego oznaczenia. Problem pojawia się w momencie, gdy przeoczymy znak. Oczywiście nie sposób pomylić autostrady z drogą lokalną. Niemniej jednak warto przypomnieć sobie, z jaką dopuszczalną prędkością możemy się poruszać po poszczególnej klasie dróg.

Oto główny podział:
– autostrada – tu mamy największe możliwości, gdyż prędkość maksymalna to 140 km/h,
– droga ekspresowa dwujezdniowa – musimy ograniczyć prędkość do 120 km/h,
– droga ekspresowa jednojezdniowa – tu należy zdjąć nogę z gazu i nie przekraczać 100 km/k,
– droga dwujezdniowa, na której co najmniej dwa pasy przeznaczone są dla każdego kierunku ruchu – tu również obowiązuje maksymalnie 100 km/h
pozostałe drogi – 90 km/h.

Znajomość wymienionych limitów prędkości jest ważna zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy, jak i ewentualnych mandatów, które możemy otrzymać za zbyt szybką jazdę. Bardzo wiele wykroczeń, jeśli chodzi o nadmierną prędkość ma miejsca w momencie zmiany klasy drogi. Kierowca przyzwyczaja się do płynnej, szybkiej jazdy, po czym zjeżdża na „normalną” drogę i zostaje przyłapany np. przez fotoradar.

Jak widać temat kategorii i klas dróg dostępnych w Polsce nie jest szczególnie skomplikowany. Należy zapamiętać kilka informacji w tym te o maksymalnych dopuszczalnych prędkościach, aby oszczędzić sobie nerwów i wydatków na mandaty za zbyt szybką jazdę. Przede wszystkim polecamy uważność na drodze, gdyż w czasie jazdy kilka sekund może oznaczać, że zmienimy klasę drogi a wraz z tym zmieni się obowiązujący na niej limit prędkości. Wszystkim kierowcom życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.