Rodzaje ogrzewania postojowego – jakie warto wybrać?

0

163

Ogrzewanie postojowe jest bardzo przydatne podczas chłodnych dni. Dzięki niemu poruszanie się samochodem jest jeszcze wygodniejsze. Jak wybrać odpowiedni rodzaj ogrzewania postojowego do swojego auta? Pod uwagę trzeba wziąć zalety i wady każdej opcji.

Jakie są główne rodzaje ogrzewania postojowego?

Najczęściej ogrzewanie postojowe 12v dzieli się na dwie główne kategorie pod kątem sposobu jego działania, czyli wyróżnia się ogrzewanie wodne oraz ogrzewanie powietrzne.

Wodne ogrzewanie postojowe wykorzystuje specjalny agregat, który podłączany jest do układu chłodzenia silnika samochodu. Jego zadaniem jest wtedy odpowiednie podgrzewanie płynu chłodzącego, aby podnieść temperaturę silnika. Jednocześnie powstałe ciepło kieruje on za pomocą układu wentylacji do wnętrza pojazdu.

Powietrzne ogrzewanie postojowe polega na ogrzewaniu chłodnego powietrza przez agregat, a następnie na wtłaczaniu go do kabiny pojazdu za pomocą dmuchawy. W ten sposób możliwe jest również ogrzanie komory spalania, dzięki czemu uruchomienie silnika jest łatwiejsze nawet podczas dużych mrozów.

Ogrzewanie postojowe – powietrzne czy wodne?

Wobec tego ogrzewanie postojowe powietrzne i wodne różnią się pomiędzy sobą sposobem działania. Przekłada się to również na zalety i wady tych dwóch rodzajów systemów. Na jaki wariant warto się zdecydować?

Najczęściej wodne ogrzewanie postojowe jest wybierane wtedy, gdy celem jest szybkie i efektywne ogrzewanie pojazdu, jednak należy pamiętać o tym, że nie może ono pracować przez długi czas. Wobec tego nie będzie ono dobrym wyborem dla osób korzystających często z postojów. Również jest ono droższe w porównaniu do ogrzewania powietrznego, ponieważ pobiera ono więcej paliwa.

Z kolei powietrzne ogrzewanie postojowe może być użytkowane nawet przez długi czas, dlatego będzie ono dobrym wyborem dla osób korzystających z postojów, na przykład taksówkarzy. Tego typu ogrzewanie nie powoduje również nieprzyjemnego hałasu w pojeździe, dlatego korzysta się z niego komfortowo. Minusem jest mniejsza efektywność w ogrzewaniu silnika.

Jak zamontować ogrzewanie postojowe w samochodzie?

Aby mieć pewność, że ogrzewanie postojowe będzie działało prawidłowo, warto zdecydować się na pomoc firmy, która w tym zakresie ma duże doświadczenie i może ona zapewnić kompleksową obsługę klienta.

Pracownicy firmy wykonujący ogrzewanie postojowe mogą wtedy doradzić, jaki jego typ będzie wtedy najlepszy, a także przeprowadzą fachową instalację systemu w samochodzie klienta. Firmy te zapewniają również usługi w ramach konserwacji i serwisu ogrzewania.

Tematy, które mogą Cię zainteresować

Q Service Castrol – postaw na sprawdzone warsztaty!

Jak większość kierowców chcemy, by nasz samochód był sprawny przez długi czas. Musimy więc o

0

16

Organizacja transportu ciężarowego do Norwegii i Szwecji – wszystko co musisz o tym wiedzieć!

Organizacja transportu ciężarowego wymaga dobrej logistyki, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. Zadba ona

0

24

Dołącz do dyskusji na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

icon

Nowy taryfikator 2021 – uwaga na wysokie kwoty mandatów w 2021 roku!

Brawura na drodze będzie karana bardziej srogo niż do tej pory. W Polsce przez wiele

5

22908

Ford Focus Mk3 – jaki silnik wybrać?

Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.

0

17839

Ford Kuga II – jaki silnik wybrać?

Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto

0

16662

Ford Focus Mk2 – jaki silnik wybrać?

Wybór odpowiedniego silnika to bardzo ważna sprawa. Dowiedz się więcej n temat silników diesla i

0

11011

Ford Mondeo mk4 – jaki silnik wybrać?

Wybór odpowiedniego silnika podczas zakupu samochodu to nie jest prosta decyzja. Warto dokładnie zapoznać się

0

10477

Ford Mondeo mk5 – dane techniczne, silniki, wersje wyposażenia, opinie kierowców

Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu

0

8788