Rodzaje ogrzewania postojowego – jakie warto wybrać?

Ogrzewanie postojowe jest bardzo przydatne podczas chłodnych dni. Dzięki niemu poruszanie się samochodem jest jeszcze wygodniejsze. Jak wybrać odpowiedni rodzaj ogrzewania postojowego do swojego auta? Pod uwagę trzeba wziąć zalety i wady każdej opcji.

Jakie są główne rodzaje ogrzewania postojowego?

Najczęściej ogrzewanie postojowe 12v dzieli się na dwie główne kategorie pod kątem sposobu jego działania, czyli wyróżnia się ogrzewanie wodne oraz ogrzewanie powietrzne.

Wodne ogrzewanie postojowe wykorzystuje specjalny agregat, który podłączany jest do układu chłodzenia silnika samochodu. Jego zadaniem jest wtedy odpowiednie podgrzewanie płynu chłodzącego, aby podnieść temperaturę silnika. Jednocześnie powstałe ciepło kieruje on za pomocą układu wentylacji do wnętrza pojazdu.

Powietrzne ogrzewanie postojowe polega na ogrzewaniu chłodnego powietrza przez agregat, a następnie na wtłaczaniu go do kabiny pojazdu za pomocą dmuchawy. W ten sposób możliwe jest również ogrzanie komory spalania, dzięki czemu uruchomienie silnika jest łatwiejsze nawet podczas dużych mrozów.

Ogrzewanie postojowe – powietrzne czy wodne?

Wobec tego ogrzewanie postojowe powietrzne i wodne różnią się pomiędzy sobą sposobem działania. Przekłada się to również na zalety i wady tych dwóch rodzajów systemów. Na jaki wariant warto się zdecydować?

Najczęściej wodne ogrzewanie postojowe jest wybierane wtedy, gdy celem jest szybkie i efektywne ogrzewanie pojazdu, jednak należy pamiętać o tym, że nie może ono pracować przez długi czas. Wobec tego nie będzie ono dobrym wyborem dla osób korzystających często z postojów. Również jest ono droższe w porównaniu do ogrzewania powietrznego, ponieważ pobiera ono więcej paliwa.

Z kolei powietrzne ogrzewanie postojowe może być użytkowane nawet przez długi czas, dlatego będzie ono dobrym wyborem dla osób korzystających z postojów, na przykład taksówkarzy. Tego typu ogrzewanie nie powoduje również nieprzyjemnego hałasu w pojeździe, dlatego korzysta się z niego komfortowo. Minusem jest mniejsza efektywność w ogrzewaniu silnika.

Jak zamontować ogrzewanie postojowe w samochodzie?

Aby mieć pewność, że ogrzewanie postojowe będzie działało prawidłowo, warto zdecydować się na pomoc firmy, która w tym zakresie ma duże doświadczenie i może ona zapewnić kompleksową obsługę klienta.

Pracownicy firmy wykonujący ogrzewanie postojowe mogą wtedy doradzić, jaki jego typ będzie wtedy najlepszy, a także przeprowadzą fachową instalację systemu w samochodzie klienta. Firmy te zapewniają również usługi w ramach konserwacji i serwisu ogrzewania.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.