Światła mijania nie działają? Przeczytaj i dowiedz się co robić.

To, czego właściciele samochodów czasami nie wiedzą, to fakt, że światła samochodowe są dość skomplikowanym systemem. Dzieje się tak dlatego, że mają one akumulator, rozrusznik i generator. Aby reflektory samochodowe działały prawidłowo, żarówka samochodowa musi nawiązać kontakt pomiędzy wszystkimi trzema z nich. Jeśli jedna z nich zawiedzie lub ulegnie awarii, może to spowodować, że żarówki samochodowe nie zaświecą się w ogóle lub włączą się ze zwiększoną intensywnością, co w niektórych przypadkach może być niebezpieczne.

Żarówki samochodowe są najczęściej wykonane ze szkła i żarnika, który emituje światło po podgrzaniu – dzieje się tak, gdy prąd przechodzi przez niego z obu końców w kierunku środka, co powoduje, że jego punkty końcowe stają się biało gorące po naelektryzowaniu przez biegun dodatni ampułki i regulator napięcia (gdzie energia napotyka opór).

Czy uważasz, że światła mijania w Twoim samochodzie nie działają prawidłowo? A może nigdy wcześniej nie działały? Nie borykaj się dłużej z tym problemem, jak najszybciej udaj się do mechanika. Przyczyna może być błaha, np. przepalone żarówki. Czasami jednak problem może wynikać z usterki instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji naprawa bez pomocy fachowca byłaby prawie niemożliwa.

Jak działają światła mijania?

Jeśli światła mijania nie świecą tak, jak powinny, należy jak najszybciej sprawdzić, co jest przyczyną problemu. Czy nie jest to oczywiste? Niestety, nie zawsze tak jest. Światła w Twoim samochodzie są nie tylko niezbędnym elementem układu elektrycznego, ale również pomagają zasilać inne układy samochodu poprzez wiązki i połączenia przewodów. W związku z tym istnieje wiele potencjalnych przyczyn awarii, a ich wykrycie może być trudniejsze niż myślisz.

Światła mijania są połączone z instalacją elektryczną (za pomocą złączy) i masą pojazdu. Po włączeniu, prąd jest przesyłany z akumulatora/alternatora do żarówek samochodowych, które są następnie podgrzewane. Żarniki w żarówkach zaczynają się żarzyć pod wpływem ciepła, emitując wiązkę światła, która wydostaje się przez reflektor i sprawia, że jesteś widoczny na drodze. Żarówki domowe działają na podobnej zasadzie.

Jeśli żarnik w nich jest uszkodzony lub swobodny przepływ energii w obwodzie elektrycznym jest zablokowany, przestają działać lub wytwarzane przez nie światło ulega znacznemu pogorszeniu. Źródłem problemu mogą być same żarówki. Jeśli awaria świateł mijania jest spowodowana usterką elektryczną, należy najpierw ustalić, co ją spowodowało.

Światła mijania są przygaszone lub słabo świecą – co warto sprawdzić?

  • Uszkodzenie alternatora. Jeśli światła mijania rozjaśniają się i ściemniają wraz z obciążeniem silnika, możliwe, że uszkodzony jest alternator. W przypadku awarii alternatora, pobiera on prąd z akumulatora, który (nie mogąc się naładować) powoduje, że pojazd staje się całkowicie niezdatny do użytku. Nie będziesz musiał się martwić o brak reflektorów.
  • Luźny pasek alternatora. Jeśli światła mijania nie działają prawidłowo, sprawdź, czy pasek alternatora nie jest poluzowany – nie obraca się prawidłowo na kole pasowym. Możesz sprawdzić poluzowanie paska, ściemniając i rozjaśniając reflektory. Zwróć uwagę na ogólne zużycie paska alternatora podczas sprawdzania jego poluzowania.
  • Zardzewiała masa. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn ściemniania świateł mijania. Przewody uziemiające łączą ramę samochodu (która jest również uziemieniem) z obwodem żarówki. Jeśli przewody są skorodowane, brudne lub uszkodzone, elektryczność zostanie zakłócona do tego stopnia, że może zmniejszyć jasność żarówki.
  • Zżółknięte soczewki. Czy to żarówki, czy problem w układzie elektrycznym powoduje, że Twoje światła mijania nie działają prawidłowo? Może to być spowodowane pogarszającym się stanem soczewek reflektorów, które powodują, że z czasem emitują one mniej światła.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.