Toyota Auris – jaki silnik wybrać?

Toyota Auris jako zastępczyni legendarnej Corolli przejęła większość jej najlepszych cech. Model określa się jako trwały, niezawodny i nisko awaryjny, a przy tym niewywołujący większych emocji.

Produkcja Auris trwała do 2018 roku, żeby w końcu jej miejsca zajęła poprzedniczka. Początkowo dostępna była z napędem benzynowym i silnikiem diesla, potem jej gamę wzbogaciła również Toyota Auris Hybrid. Model wciąż obecny jest na rynku aut używanych – warto więc wiedzieć, jaki silnik wybrać i czego się po nim można spodziewać.

Toyota Auris – jaki silnik benzynowy wybrać?

Spośród napędów benzynowych najlepszy wybór w przypadku Toyoty Auris to silnik 1.6 Valvematic lub 1.8 Valvematic. Pierwszy z nich o mocy 132 KM, wprowadzony w 2009 roku, zadowala osiągami adekwatnymi do klasy auta. Maksymalny moment obrotowy 160 Nm dostępny jest przy 4400 obr./min.

Rozpędzenie do setki zajmuje 10 sekund, a maksymalna prędkość wynosi 195 km/h. Wersja wyposażona w motor 1.6 Valvematic chwalona jest również za niskie zużycie paliwa – średnie spalanie to 6,5l/100km.

Drugi z wymienionych generuje moc 147 KM, montowany był pod maską Aurisa również po modernizacji modelu. Maksymalny moment obrotowy to 180 przy 4000 obr./min.

Auto napędzane 1.8 Valvematic potrzebuje 9,5 sekundy, żeby przyspieszyć do 100 km/h, a maksymalna prędkość, jaką osiąga, wynosi 200 km/h. Jego niewątpliwą zaletą jest dynamiczna jazda, kierowców cieszy również z całą pewnością niskie spalanie (6,6 l/100 km). Mniej entuzjazmu wzbudzić może natomiast spore zużycie oleju.

Obie jednostki nie sprawiają jednak większych problemów i cenione są za dobrą i harmonijną pracę. Bo też ogólnie nie ma szczególnych powodów do narzekań, jeśli chodzi o silniki benzynowe w Aurisie. To napędy wydajne, które wypadają korzystnie pod względem ekonomicznym, choć nie zachwycają mocą i dynamizmem.

Zobacz też Toyota Auris – dostępne wersje z ostatniej generacji 2019

Toyota Auris – jaki silnik diesla wybrać?

Rzecz wygląda jednak nieco inaczej, jeśli chodzi o diesla w Toyocie Auris. Najmocniejszy z dostępnych narażony jest na wiele usterek i awarii, stąd też sprawia najwięcej kłopotów, czego dowodzą raporty użytkowników.

Warto polecić jedynie silnik 1.4 D-4D o mocy 90 KM. Wprawdzie osiągi raczej nie będą w tym przypadku oszałamiające (żeby osiągnąć 100 km/h auto potrzebuje 12,5 sekund), to jednostka jest oceniana bardzo dobrze, a nawet jako niezawodna.

Spalanie jest niskie, bo wynosi zaledwie 4-6l/100km. Warto jednak zwrócić uwagę na przebieg – poleca się auta z przebiegiem 120-150 tys. km (pod tym względem lepiej unikać skrajnych wartości).

Obojętnie od konkretnych decyzji, wybierając w Toyocie Auris silnik wysokoprężny, należy skontrolować stan turbosprężarki, układu wtryskowego i koła zamachowego. Lepiej przecież zainwestować w opinię sprawdzonego mechanika niż potem wydawać krocie na poważne naprawy.

Toyota Auris Hybrid – jaki napęd hybrydowy wybrać?

W wersji hybrydowej model dostępny jest od 2010 roku. Toyotę Auris Hybrid napędza silnik o łącznej mocy 136 KM. Wsparcie elektryczne zapewnia 80-konny napęd, jednostka benzynowa 1.8 VVT-i ma zaś moc 99 KM. Na osiągnięcie prędkości 100 km/h auto potrzebuje 11,4 s. Średnie spalanie wynosi natomiast 5-6 l/100 km.

Kierowcy chwalą Toyotę Auris Hybrid za dynamiczne ruszanie i płynną pracę napędu, ale przede wszystkim cenią tę wersję za bezawaryjność. Napęd hybrydowy to oczywiście również dobra propozycja dla osób dążących do obniżenia zużycia i kosztów paliwa.

Wybór silnika będzie z całą pewnością indywidualną decyzją kierowcy, podyktowaną w dużej mierze indywidualnymi preferencjami i możliwościami. Najmniej kłopotliwa wydaje się Toyota Auris z silnikiem benzynowym. Ale ogólnie model, choć dość zwyczajny i niewyszukany, to jest jednak niezawodny i bezproblemowy, co w codziennej eksploatacji jest przecież nie do przecenienia. 

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.