Toyota Corolla – jaki olej wybrać?

Toyota Corolla od dawna cieszy się opinią auta bezawaryjnego i wyjątkowo wytrzymałego. Legendarna niezawodność i trwałość tego modelu wymaga jednak również wsparcia ze strony jego użytkownika.

Jedną z kluczowych spraw jest zaś wybór odpowiedniego oleju silnikowego. Jego właściwe dopasowanie przedłuży bowiem żywotność i wytrzymałość silnika, jest zresztą niezbędne dla jego prawidłowej pracy. 

Warto więc dowiedzieć się, jaki olej w Toyocie Corolli sprawdzi się najlepiej i w jaki sposób dopasować go do rodzaju napędu.

Zobacz także Toyota Corolla 2020 – dostępne napędy hybrydowe

Toyota Corolla – jaki olej do silników diesla?

Odpowiedź na tytułowe pytanie wymaga przede wszystkim zapoznania się
z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi pojazdu, dołączanej do auta przez producenta. To tam znaleźć można wszystkie wytyczne, dzięki którym dowiemy się, jaki olej dla Toyoty Corolli będzie najlepszy. A to z kolei uzależnione jest od rodzaju silnika, wersji i roku produkcji modelu.

Wspomniana instrukcja w pierwszej kolejności wskaże nam natomiast oleje rekomendowane przez Toyotę (pierwsza i druga rekomendacja). Ale znajdziemy tam również informacje o dopuszczalnym stosowaniu innych olejów silnikowych. Najważniejsze parametry, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji to natomiast klasa lepkości, klasyfikacja jakościowa API i ACEA oraz normy producentów.

Dla silników diesla Toyota poleca swoje oryginalne oleje, to przede wszystkim 5W-30 Fuel Economy oraz 10W-40 Semi Synthetic, a także 0W-30 Premium Fuel Economy, stworzony z myślą o nowoczesnych silnikach diesla.

Osobom, dla których wybór oleju może być sporym kłopotem, poleca się zaś skorzystanie ze wsparcia doświadczonego i zaufanego mechanika. 

Toyota Corolla – jaki olej do silników benzynowych?

Wybór oleju do silnika benzynowego Toyoty Corolli powinien przebiegać podobnie jak decyzja dotycząca oleju do silnika diesla. Instrukcje i wytyczne producenta pojazdu są więc pod tym względem kluczowe. O ile jednak nie ma konieczności stosowania wyłącznie olejów rekomendowanych przez Toyotę, o tyle przestrzeganie podanych wytycznych jest niezbędne do prawidłowego użytkowania pojazdu i przekłada się na sprawną i długą pracę silnika.

Dla silników benzynowych rekomendacje Toyoty to przede wszystkim: 5W-30 Fuel Economy oraz 10W-40 Semi Synthetic. W innych przypadkach należy wziąć pod uwagę wszystkie odgórne zalecenia, dzięki którym dowiemy się, jaki olej w Toyocie Corolli sprawdzi się najlepiej. To zaś jest ściśle związane z rodzajem silnika, wersją i rokiem produkcji pojazdu.

Zasłużona sława Toyoty Corolli leży w konstrukcji pojazdu, jakości jego wykonania
i zastosowanych technologii. Ogromne znaczenie dla żywotności samochodu
i wytrzymałości jego silnika ma jednak również sposób eksploatacji auta oraz regularna kontrola poziomu oleju silnikowego i jego wymiana.

Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju oleju, co podyktowane powinno być wytycznymi w instrukcji obsługi pojazdu, dołączonej przez producenta. Powinien wiedzieć o tym zresztą każdy, nie tylko doświadczony, kierowca.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.