Transport drogowy wciąż ogromnie popularny

Transport drogowy jest najpopularniejszą formą transportu lądowego. Polega na przemieszczaniu się osób lub ładunków po drogach lądowych przy pomocy samochodów (dostawczych, ciężarowych, specjalnych), umożliwiając przewóz praktycznie każdego towaru, w tym ładunków ponadgabarytowych, wrażliwych i niebezpiecznych (ADR).

Krajowy i międzynarodowy transport drogowy

Polska posiada gęstą sieć drogową, która pozwala na efektywną działalność logistyczną i łatwy dostęp do rynków zagranicznych. Transport drogowy stanowi ważną częścią polskiej gospodarki, zyskując na coraz większym znaczeniu. W ramach transportu międzynarodowego samochodami przewozi się różnego rodzaju towary, takie jak pojazdy i maszyny, produkty spożywcze, materiały budowlane i wykończeniowe oraz wiele innych.  Najczęściej przewożonymi towarami w transporcie międzynarodowym są samochody, palety lub towary umieszczone na paletach. Polskie ciężarówki eksportują towary przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. Są to najbardziej popularne rynki zbytu dla przedsiębiorców ze względu na bliską odległość krajów oraz silne relacje handlowe. Niezwykle szybko rośnie pozycja polskich firm w unijnym transporcie drogowym. Dzieje się to głównie z powodu zwiększenia obrotów handlowych między Polską a pozostałymi krajami unijnymi oraz ze względu na liberalizację dostępu do rynku usług transportowych Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia ma wysoka konkurencyjność cenowa polskich firm. Przewóz pomiędzy krajami obcymi (cross-trade) to najszybciej rozwijający się segment międzynarodowego transportu drogowego w UE – na polskich przewoźników przypada ponad 33% wszystkich przewozów w z tego segmentu. Przedsiębiorcy coraz częściej otwierają się na zagraniczne rynki, a dywersyfikacja usług pozwala dodatkowo na zwiększenie ich konkurencyjności.

Zalety transportu drogowego 

Dużą zaletą dystrybucji towarów drogą lądową jest łatwy dostęp niemal do każdego miejsca, a także niewielkie koszty utrzymania. Pojazdy można bez problemu przystosować do transportu przesyłek różnego rodzaju. Transportem drogowym pokonuje się najwięcej tras na odległościach do 150 kilometrów. Pod względem dynamiki dominują wyroby przemysłowe i drobnicowe. Do innych zalet należy odpowiednie wykorzystanie rozbudowanej sieci dróg. Przykładem są autostrady czy drogi ekspresowe, których jest więcej niż torów czy stacji kolejowych. Pozwala to na uniknięcie przeładunków, co ma wpływ na bezpieczeństwo towarów w trakcie transportu. Zaletę stanowi również elastyczna oferta przewozów drobnicowych. Dodatkowo, dzięki specjalnym naczepom dostosowanym do danego typu towaru, jest to wygodna metoda przeładunku i dostawy towarów. 

Znaczenie logistyki w transporcie drogowym

Logistyka w transporcie drogowym odgrywa bardzo ważną rolę. Jej głównym celem jest planowanie oraz sprawna organizacja przewozu ładunków. Dzięki usługom możemy sprawnie zorganizować proces dystrybucji towarów, co przekłada się chociażby na procesy produkcji czy sprzedaży. Często od sprawnej logistyki transportu zależy prawidłowe funkcjonowanie firm oraz jakość obsługi klienta. Na rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm, które zajmują się organizacją, planowaniem transportu oraz optymalizacją łańcucha transportowego. W efekcie towary szybko docierają do swoich odbiorców – jest to to zasługa nie tylko rozbudowanej sieci dróg i autostrad, ale również sprawnego procesu spedycyjnego. Doświadczenie operatora logistycznego, znajomość specyfiki branży oraz potrzeb klientów stanowią najistotniejsze czynniki warunkujące sprawne zarządzanie transportem. Do czołowych operatorów logistycznych w Polsce należy Grupa Raben, dysponująca nowoczesną flotą transportową i doświadczeniem w branży spedycyjnej. Realizuje przewozy krajowe i zagraniczne z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Grupa Raben oferuje codzienne połączenia międzynarodowe w konkurencyjnych cenach oraz rozwiniętą sieć transportową, dzięki czemu każdy klient może liczyć na sprawną dostawę towaru oraz pełne bezpieczeństwo.

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.