Transport drogowy – zalety i wady

Transport drogowy towarów to obecnie powszechnie stosowana forma relokacji produktów. W wielu wypadkach stanowi podstawę prowadzenia różnych działalności gospodarczych. Transport drogowy umożliwia szybkie przewożenie towarów w bezpiecznych warunkach. Co warto wiedzieć o tej formie transportu?

Zalety transportu drogowego

Przez lata udało się wypracować różne metody pozwalające na transport drogowy właściwie do każdego miejsca i z każdym typem ładunku. Najczęściej korzysta się z niego na trasach lokalnych i w obszarze kontynentu. Jedną z jego najważniejszych zalet jest możliwość błyskawicznego przygotowania procesu wysyłki i dostarczenia ładunku w bardzo krótkim czasie.

Kolejną zaletą jest bez wątpienia łatwy dostęp do środków transportu oraz duży wybór ich rodzajów, na przykład pojazdy wyposażone w chłodnie, cysterny, wywrotki, do przewozu drutu czy papieru w kręgach. Poza tym coraz lepiej rozbudowana infrastruktura drogowa pozwala na przewóz towarów drogą lądową do najdalszych miejsc, bez potrzeby kosztownych przestojów czy przeładunków.

Transport drogowy generuje też relatywnie niskie koszty, gdyż jest wolny od opłat za magazynowanie, przeładunek, opłat tranzytowych, czarterowych i innych. Koszty są głównie uzależnione od odległości do pokonania i związaną z tym potrzebą tankowania pojazdu. Ponadto transport drogowy umożliwia dostawę towarów door-to-door, dzięki czemu towar trafia bezpośrednio do odbiorcy. Pozwala to na szybszą i tańszą realizację zlecenia.

Zalety transportu drogowego

Wady transportu drogowego

Oczywiście nie w każdej sytuacji transport drogowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Ma on też swoje negatywne strony. Przede wszystkim im większe odległości, tym dłuższy czas przewozu, co w wypadku dostaw ekspresowych może stanowić duży problem. Samochody transportowe z dużym i ciężkim załadunkiem generują też duże ilości spalin, co może mieć niekorzystny wpływ na środowisko.

W transporcie drogowym trudno przewozić duże ładunki o dużej liczebności i masie. Często wiąże się to z potrzebą dodatkowych przygotowań oraz zabezpieczenia na całej trasie. A gdy miejsce dostawy znajduje się na innym kontynencie, konieczne jest zastosowanie dodatkowego środka transportu, na przykład morskiego, co generuje dodatkowe koszty.

Zawsze też trzeba liczyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami drogowymi mogącymi znacząco opóźnić czas dostawy lub nawet przyczynić się do zniszczenia przewożonego załadunku, na przykład z powodu kolizji drogowej.

Kiedy warto zdecydować się na transport drogowy?

Transport drogowy będzie najbardziej efektywny i najmniej kosztowny w przypadku przewozu załadunku drobnego (tzw. „drobnicy”) na niewielkich odległościach, do kilku tysięcy kilometrów. Jeśli chodzi o inne rodzaje załadunku, firmy spedycyjne oferują niecodzienne rozwiązania do przewozu artykułów wrażliwych, niebezpiecznych, ciężkich, o niestandardowych gabarytach, z krótkim terminem przydatności i innych. Dzięki różnorodnym pojazdom i naczepom wykorzystywanym w transporcie drogowym można przewieźć właściwie każdy rodzaj załadunku w bezpieczny i szybki sposób.

Materiał zewnętrzny

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.