Wyjazd do pracy za granicę – jak się do niego przygotować?

Znalezienie zatrudnienia w innym kraju niż własny wiąże się z wieloma korzyściami. To nie tylko możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej lub jej rozwoju, ale także ogromna szansa na podniesienie standardu życia. Sam wyjazd może być zarówno ekscytującą przygodą, jak i wyzwaniem, z którym ciężko będzie Ci się zmierzyć. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby wyjazd za granicę stał się pozytywnym doświadczeniem.

Gdzie najlepiej wyjechać do pracy za granicę w 2023 roku?

Z badań przeprowadzonych wśród Polaków przez portal Strefa Biznesu wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki położone w niezbyt dużej odległości od rodzimego kraju. Praca w Unii – Niemcy są popularnym, ale nadal opłacalnym celem podróży, który obierają Polacy w celach zarobkowych. Powody ku temu są co najmniej dwa: jest to kraj z niezbyt dużymi różnicami kulturowymi, a pracodawcy oferują naprawdę korzystne warunki współpracy. Do podjęcia pracy w Niemczech nie potrzeba również tak wielu dokumentów i pozwoleń – w porównaniu, przykładowo, do Szwajcarii, czy Stanów Zjednoczonych.

Podjęcie decyzji o emigracji zarobkowej. Jak przygotować się do wyjazdu?

Załóżmy, że postanowiłeś wyjechać do Niemiec. Berlin, Hamburg, Magdeburg – bez względu na to, w który rejon chcesz się udać, poczynienie pewnych kroków sprawi, że relokacja stanie się mniej stresująca.

Przygotuj niezbędne dokumenty

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyjeździe do pracy za granicę, koniecznie sprawdź termin ważności dokumentów tożsamości – dowodu osobistego oraz prawa jazdy. Czas oczekiwania na przedłużenie lub wyrobienie wszelkiego rodzaju dokumentów trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu dni do nawet kilku tygodni, przez co Twój wyjazd może niespodziewanie się opóźnić, a nawet nie odbyć.

Co więcej, warto rozważyć założenie zagranicznego konta bankowego. Nie tylko usprawni to przesyłanie wynagrodzenia przez pracodawcę, ale także ogólne funkcjonowanie w obcym kraju.

Określ, w jakim charakterze chciałbyś znaleźć pracę

Przygotuj wszystkie posiadane dokumenty, które potwierdzają ukończenie szkół oraz kwalifikacje do wykonywania konkretnego zawodu. Oceń swoją znajomość języków obcych, ponieważ obecnie ułatwiają one znalezienie pracy. Nie znasz żadnego? Pamiętaj, że nie skreśla Cię to z listy potencjalnych pracowników! Istnieje wiele zawodów, które możesz wykonywać. Przykładowo, nasza agencja pracy za granicą posiada w swojej ofercie między innymi wakaty dla ślusarzy, wulkanizatorów, operatorów wózka widłowego, hutników, a także kierowców mających prawo jazdy kategorii C. Wybór jest ogromny – to od Ciebie więc zależy, w jakim charakterze chciałbyś rozpocząć pracę za granicą!

Znajdź zakwaterowanie – możliwie jak najbliżej miejsca potencjalnego zatrudnienia

Trafiłeś na interesujące oferty pracy w Niemczech i niemal pewne jest już, że zdecydujesz się na relokację? Tuż przed wyjazdem powinieneś zainteresować się także tematem zakwaterowania. Znalezienie rzetelnej oferty, jednocześnie wyróżniającej się atrakcyjną ceną, może stać się nie lada wyzwaniem – w szczególności, gdy nie masz odłożonej znacznej ilości funduszy na ten cel. Jeśli więc obawiasz się, że bez dobrej znajomości miasta nie uda Ci się niczego znaleźć samodzielnie, rozważ poszukiwanie pracy z zakwaterowaniem. Dość często zdarza się, że opłata jest pobierana dopiero z pierwszej wypłaty, bądź pracownik zostaje z niej całkowicie zwolniony. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno na samym początku pracy, jak i podczas wykonywania pracy sezonowej.

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Bez względu na to, czy wyjazd organizujesz na własną rękę, czy też postanowiłeś dać szansę takiej instytucji jak agencja pracy Niemcy, zweryfikuj uczciwość osób, z którymi się skontaktowałeś. Sprawdź, czy Twój potencjalny pracodawca posiada odpowiedni wpis do ewidencji, a także jakiekolwiek opinie w internecie.

Agencja ASMO Solutions – dlaczego warto skorzystać z usług świadczonych przez specjalistów?

Na emigrantów zawsze czyha wiele zagrożeń. Nie mając doskonałej znajomości języka obcego, łatwo można dać się oszukać, a wyegzekwowanie ewentualnych zaległych wypłat może stać się niemożliwe. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z usług świadczonych przez profesjonalną agencję pracy. Jej pracownicy nie tylko pomogą w szybkim znalezieniu zatrudnienia, ale także zabezpieczą pracę umową i pomogą w ewentualnym dopełnieniu wszelkich formalności związanych z pobytem za granicą.

Najnowsze

10 czerwca 2024

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.