Żarówki H1 – jak wybrać najlepsze?

Żarówki H1 montuje się w przednich reflektorach samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Jest to najpopularniejszy rodzaj oświetlenia, ze względu na długi czas świecenia. Jak wybrać najlepszy model?

Budowa żarówek H1

Żarówki halogenowe H są wypełnione gazem z grupy halogenów i emitują jasne światło. Do najczęściej stosowanych należą żarówki H1, H4 i H7. Wewnątrz kwarcowej bańki umieszczony jest wolframowy żarnik, przez który po włączeniu świateł głównych pojazdu przepływa prąd. Dzięki wypełnieniu bańki pierwiastkami z grupy halogenów wolframowe cząsteczki nie krążą wewnątrz, lecz osadzają się na żarniku. Zwiększa to jego temperaturę, wpływając na poprawę właściwości żarówki, która świeci dłużej i jaśniej. Drucik nagrzewa się i dzięki temu widać wiązkę białego światła. Intensywność jego strumienia zależy od wysokości, na której zamocowano światła w aucie oraz od typu żarówek.

Dobrze dopasowane żarówki samochodowe H1 spełniają normy bezpieczeństwa podczas jazdy. Stosowane są w światłach drogowych i mijania. Ich moc sięga 55 W przy 12 V, a żywotność wynosi 400-550 godzin pracy, w zależności od modelu i producenta. Strumień świetlny w żarówkach H1 utrzymuje się na poziomie 1500/3200 lumenów.

Jak wybrać odpowiednie żarówki H1?

Producenci na rynku oferują liczne żarówki samochodowe H1. Za jedne z najmocniejszych uważa się produkty firmy Philips – jest to znana na świecie marka, która produkuje wysokiej jakości produkty. Żarówki Philips H1 zapewniają do 130% większą jasność oraz długą wiązkę światła. Najczęściej kupowany jest model X-tremeUltinon. Został on opracowany z myślą o dużej wydajności, generuje znacznie jaśniejsze światło, bez skracania okresu eksploatacji. Żarówki Philips H1 stanowią prawdziwą rewolucję w dziedzinie oświetlenia samochodowego.

Każda potencjalna usterka oświetlenia głównego pojazdu wpływa na zmniejszenie widoczności i bezpieczeństwo na drodze. Żarówki H1 Philips zoptymalizowano, aby działały długo i niezawodnie. Zaprojektowano je z myślą o zapewnieniu doskonałej widoczności na drodze i maksymalnej wydajności.

Jednym z kluczowych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie żarówek H1, jest żywotność żarnika – od niego zależy trwałość żarówki. Tanie zamienniki będą działały jedynie 150–200 godzin. Oryginalne modele są solidniejsze, a ich trwałość waha się w granicach od 600 do 700 godzin. Przy zakupie żarówki samochodowej H1 należy pamiętać o homologacji. Oryginalny produkt od sprawdzonych producentów, np. firmy Philips, powinien mieć certyfikat ECE R37.

Ile kosztują żarówki H1?

Cena żarówki H1 często jest wyznacznikiem jej popularności. Zamienniki oryginalnych produktów są znacznie tańsze, jednak charakteryzują się mniejszą trwałością i krótszą żywotnością żarnika. W dłuższej perspektywie, w skali kilku lat użytkowania pojazdu, zakup zamiennika okazuje się nieopłacalny. Inwestycja w oryginalną żarówkę z homologacją jest o wiele lepszym wyborem. W sklepach dostępne są modele halogenowe, ksenonowe oraz żarówki H1 LED.

Żarówki H1 emitują różne kolory światła. Zależą one od temperatury barwowej, jaką może osiągnąć żarnik w bańce. Wybór odpowiedniej barwy jest kluczowy dla komfortu jazdy. Najpopularniejsze są żarówki H1 o temperaturze barwowej 4300-6000 kelwinów. Barwa 4300 K to opcja neutralna dla oka, światło białe z delikatną żółtą poświatą, natomiast 6000 K odpowiada za emisję światła białego z niebieskim odcieniem. Jest ono bezpieczne dla kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka.

Moc żarówki a typ pojazdu

Im wyższa jest moc znamionowa żarówki H1, tym większą ilość światła ona generuje. Jednak parametr ten dotyczy tylko żarówek halogenowych i ksenonowych. Maksymalna moc znamionowa żarówki powinna wynosić 65 W. Im wyższe wartości, tym większe jest zużycie prądu oraz spalanie. W samochodach osobowych moc znamionowa żarówki H1 nie może przekroczyć 68 W – najczęściej stosuje się tam żarówki o mocy 55 W. W pojazdach ciężarowych maksymalna moc to 70 W. Przekroczenie tych wartości to ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej. Napięcie żarówek H1 w samochodach osobowych wynosi 12 V, a w ciężarowych – 24 V.

Komplet żarówek używanych w samochodzie powinien być zgodny z zaleceniami producenta pojazdu. Informacje dotyczące zastosowania odpowiedniego produktu zawarte są w książce serwisowej samochodu. W większości przypadków samodzielna wymiana żarówki H1 w aucie nie powinna stanowić problemu – w innym razie należy udać się do specjalisty. Należy pamiętać, że jeżeli przepali się tylko jedna z żarówek, to powinno się wymienić dwie. Podczas pracy z żarówką nie należy dotykać jej bańki, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na poziom oświetlenia.

Wybór odpowiedniej żarówki H1 do samochodu to nie tylko ustalenie jej ceny, żywotności i mocy. Podstawową kwestią jest bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego należy wybierać produkty oryginalne, mające homologację. Producenci samochodów określają typ żarówek, jakie powinny być stosowane w samochodzie. Należy przestrzegać tych zasad przy zakupie nowych żarówek H1.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.