Czy można zrobić prawo jazdy od 16 lat?

Pełnoletniość w Polsce osiąga się wraz z ukończeniem osiemnastego roku życia. Osiągnięcie tego wieku wiąże się z możliwością uzyskania prawo jazdy na samochód osobowy. Czy istnieje jednak możliwość, aby móc prowadzić wcześniej? Owszem, prawo jazdy od 16 lat na samochód jest możliwe! Podobnie prawo jazdy od 16 lat na motor. Należy jednak spełnić pewne wymogi, a także wiąże się to z niektórymi ograniczeniami uczestnictwa w ruchu drogowym. O jakich wymogach i ograniczeniach mowa, dowiesz się z naszego artykułu – zachęcamy do lektury!

Czy można zrobić prawo jazdy w wieku 16 lat?

Można nawet wcześniej! W Polsce można zrobić prawo jazdy już w wieku zaledwie czternastu lat. Tego rodzaju prawo jazdy to kategoria AM, które pozwala jednak wyłącznie na jazdę motorowerami oraz lekkimi czterokołowcami o następujących parametrach: masa własna do 350 kg, prędkość do 45 km/h, natomiast silnik o maksymalnej pojemności do 50 cm3.

Prawo jazdy od 16 lat B1

Jednak, chcąc uzyskać uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, należy mieć ukończone co najmniej szesnaście lat. Na kurs na prawo jazdy nie trzeba jednak czekać do urodzin – żeby podjąć się kursu na prawo jazdy kategorii B1, należy mieć minimum piętnaście lat i dziewięć miesięcy. Trzymiesięczne wyprzedzenie powinno wystarczyć na zrealizowanie kursu, tak aby móc przystąpić do egzaminu już w wieku szesnastu lat.

Prawo jazdy na motor 16 lat

Również w wieku szesnastu lat można starać się o uprawnienia do kierowania pojazdami z kategorii A1. Tego rodzaju prawo jazdy pozwala prowadzić jednoślady ze skokową objętością silnika do 125 cm3 oraz mocy sięgającej 15 KM. Sprawienie sobie prawa jazdy na motocykl w tak wczesnym wieku pozwoli młodemu kierowcy zapoznać się ze specyfiką kierowania tego typu pojazdem oraz na wyrobienie sobie odpowiednich zachowań na drodze.

Prawo jazdy na ciągnik od 16 lat

Pomaganie oraz praca na roli zaczyna się już w młodym wieku. Ręce do pracy okazują się nieocenione, szczególnie w okresach zintensyfikowanej pracy, tj. chociażby podczas żniw. A zatem w jakim wieku można ubiegać się o prawo jazdy na traktor? Na prawo jazdy kategorii T można zdawać po ukończeniu szesnastego roku życia.

Jakie prawo jazdy od 16 lat?

A zatem odpowiedzią na pytanie jakie prawo jazdy można zrobić w wieku 16 lat będzie prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 oraz T. To całkiem sporo możliwości jak na tak wczesny wiek. Należy jednak pamiętać, że prawo jazdy od szesnastego roku życia wymaga pisemnej zgody rodzica albo opiekuna prawnego kandydata bądź kandydatki na kierowcę. A zatem należy skonsultować pomysł na prawo jazdy od 16 lat z osobą dorosłą. Warto wykazać się przy tym odpowiedzialnością i rozwagą.

Prawo jazdy 16 lat – jakie samochody?

Szesnastolatkowie i szesnastolatki posiadający prawo jazdy mogą prowadzić trójkołowy bądź czterokołowy pojazd o określonych kryteriach. Należą do nich: samochód osobowy, samochód ciężarowy oraz motocykl. Masa własna takiego pojazdu nie może jednak przekroczyć 400 kg, natomiast w przypadku przewozu osób i przewozu rzeczy może wynieść maksymalnie 550 kg. W każdym przypadku zdawania prawo jazdy 16 lat, kandydat lub kandydatka może przystąpić do kursu już w wieku piętnastu lat i dziewięciu miesięcy.

Prawo jazdy 16 lat – co musisz wiedzieć o badaniach?

Okresowe badania psychologiczne dla kierowców obowiązują osoby, które pracują zawodowo jako kierowcy lub starają się o taką pracę. Tego rodzaju badania muszą co jakiś czas przechodzić m.in. kierowcy pojazdów uprzywilejowanych czy instruktorzy oraz egzaminatorzy nauki jazdy. Osobę, która chce uzyskać prawo jazdy w wieku 16 lat, obowiązują natomiast standardowe badania lekarskie do prawa jazdy. Jeśli nie masz jeszcze skończonych 16 lat, na badania najlepiej staw się z rodzicem, jeśli masz już 16 lat – możesz pojawić się u lekarza sam.

Wszystkim niecierpliwym kandydatom oraz kandydatkom na kierowcę serdecznie polecamy odbycie kursów oraz zdanie prawa jazdy co najmniej na dwa lata przed osiągnięciem pełnoletniości. Gwarantujemy, że zdobyte umiejętności z pewnością przydadzą się w późniejszym kierowaniu, a przy tym przydadzą młodym kierowcom wolności i niezależności, tak ważnej w tym wieku.


Autor zdjęcia głównego: Aleksandr

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.