Gdzie szukać dobrego auta używanego? 

Zakup auta z drugiej ręki nie jest łatwym zadaniem. Szeroki wybór samochodów używanych może przyprawić o ból głowy. Dlatego auta warto szukać na specjalnych portalach, które zamieszczają ciekawe ogłoszenia z całej Polski. 

Używane samochody to dla wielu osób jedyna możliwość kupna własnych czterech kółek. Różnica w cenie między nowym autem a kilkuletnim pojazdem to czasami nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tymczasem samochody używane nierzadko oferują podobną solidność co modele wyjeżdżające wprost z salonu.

Samochody używane – jak ich szukać?

Na początek warto zwrócić na kilka szczegółów, które nierzadko umykają nam, kiedy wybieramy samochód używany poprzez portal z ogłoszeniami. Zazwyczaj wpisujemy prostą frazę jak np. „samochody Warszawa” i szukamy aut na sprzedaż w naszej okolicy. Tymczasem szukając używanego samochodu warto zwrócić uwagę m.in. na to, kto sprzedaje pojazd. Warto więc wybrać portal, który już na etapie przeglądania będzie wyróżniał, czy auto oferuje firma, czy też osoba prywatna. Ma to wpływ na dwa aspekty sprzedaży. Pierwszy dotyczy kwestii podatkowych. Jeśli kupujemy używany samochód od osoby prywatnej, jednym z obowiązków związanych z transakcją jest opłata podatku od czynności cywilno-prawnych. Jest to dodatkowy koszt, o którym warto pamiętać. Tymczasem jeśli sprzedający ma możliwość wystawienia faktury VAT, nie ma konieczności uiszczania wspomnianej opłaty. 

Drugi aspekt to stan techniczny pojazdu. Szukając auta możemy mierzyć się z różnymi problemami – od błędów w dokumentacji po wady ukryte. W przypadku transakcji zawieranych z osobami prywatnymi, jeśli odkryjemy jakieś nieścisłości po zakupie, trudniej będzie dociekać swoich praw. W przypadku kupna auta od firmy, często klient może zdziałać w tym zakresie więcej, a i same przedsiębiorstwa starają się oferować sprawdzone pojazdy, aby uniknąć złych opinii. Coraz powszechniejszą praktyką jest np. sprzedaż z roczną gwarancją na pojazd. Kupno samochodu w renomowanym serwisie to również m.in. sprawdzony stan techniczny, co jest szczególnie ważne, jeśli chodzi o używane samochody. Firmy sprzedające auta oferują też różne formy finansowania, jak kredyt czy leasing. Warto więc poznać nie tylko ofertę ogłoszeń prywatnych, ale też sprawdzić najbardziej wartościowe auta w ofercie przedsiębiorców, którzy umożliwiają wzięcie leasingu czy dostarczanie aut pod wskazany adres, bez konieczności wycieczek po całej Polsce.

Auta używane – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pomijając sytuacje, kiedy sprzedający oferuje m.in. wymianę samochodu, na rynku pojazdów z drugiej ręki warto działać prawidłowo, trzymając się określonych zasad. Jedną z nich jest sprawdzenie na etapie poszukiwań internetowych numeru VIN. Auto bez kolizyjnej historii nie powinno mieć przed nami niczego do ukrycia. Dodatkowym plusem będzie fakt serwisowania w ASO, gdzie fachowcy zamieszczają w cyfrowej historii pojazdu wszystkie poważniejsze naprawy. W przypadku takich samochodów każdy ich szczegół będzie przejrzysty i jasny dla potencjalnego kupca.

Poza takimi podstawami jak rok produkcji czy dane dotyczące przebiegu, na stronie z ogłoszeniami pomagają odpowiednie filtry, które pozwalają odsiać przypadkowe propozycje sprzedaży od tych poważnych. Oprócz zaznaczenia czy interesuje nas benzyna czy diesel, warto dokładnie sprecyzować nasze wymagania. Zaczynamy oczywiście od ogółu, czyli wpisania np. frazy „samochody Fiat„, a następnie doprecyzować czy chodzi o konkretny model, a może możliwie jak najmłodsze auta. Im więcej szczegółów zaznaczysz, tym skuteczniej będziesz mógł skupić się na pojazdach, które faktycznie mogą cię zainteresować.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.