Jak odpowiednio oznakować zwężenie drogi?

Stan dróg w naszym kraju od wielu już lat wzbudza dość duże wątpliwości. Nie da się ukryć, że zawieszenia naszych samochodów muszą wykazać się ogromną cierpliwością i wytrzymałością, by przetrwać przez dłuższy czas. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że kierowcy już wielokrotnie wyrażali „zaniepokojenie” stanem polskich dróg, jednak w dużej mierze, nie wzbudziło to zainteresowania ich administracji. Dopiero od niedawna możemy w naszym kraju zaobserwować, że na drogach coraz częściej pojawiają się prace remontowe i zwężenia dróg, które z kolei znacznie utrudniają płynność jazdy. Kierowcy jednak przyjęli to z dość dużym spokojem, a drogowcy w zamian za to powinni dołożyć wszelkich starań do tego, by odpowiednio te utrudnienia w ruchu oznakować. W jaki więc sposób można poinformować kierowców o zwężeniu jezdni?

Znaki ostrzegawcze, które poinformują kierowców o utrudnieniach w ruchu

W momencie kiedy planowane jest zwężenie jezdni na danym odcinku, trzeba mieć również świadomość tego, że mogą pojawić się dość znaczne utrudnienia w ruchu. Warto więc dołożyć wszelkich starań do tego, by poinformować o tym kierowców w odpowiedni sposób. Na samym wstępie konieczne będą znaki ostrzegawcze, które zwrócą uwagę zmotoryzowanych na ewentualne problemy na danym odcinku jezdni. Oczywiście, warto również takie znaki wyposażyć w tabliczki informacyjne – można umieścić je bezpośrednio pod tarczą znaku – gdyż pomogą nam one wyjaśnić zaistniałe utrudnienie. Dzięki takiemu oznakowaniu, które musi być zamocowane w odpowiedniej odległości przed zwężeniem drogi, kierowcy intuicyjnie zdejmą nogę z gazu i zachowają większą czujność. W ten sposób drogowcy mogą nie tylko zmniejszyć ryzyko wypadków i stłuczek, ale także zadbać o to, by kierowcy uniknęli niepotrzebnego stresu i frustracji.

Znaki zakazu zapobiegną wyprzedzaniu na problematycznym odcinku jezdni

Kolejnym rodzajem oznakowania, jakie powinno znaleźć się przy zwężeniu drogi, są znaki zakazu. Oczywiście nie jest tu mowa o tradycyjnych znakach jak np. zakaz wjazdu czy zakaz skrętu w lewo lub w prawo. Niemniej jednak przed zwężeniem drogi warto postawić znak zakazu wyprzedzania. Kierowcy – szczególnie na drogach dwupasmowych – dość mocno przyzwyczaili się do jazdy lewym pasem, szczególnie jeśli nie spodziewają się nieco większych utrudnień na drodze. Taki znak zakazu wyprzedzania więc zwróci ich uwagę na to, że mogą pojawić się nieznaczne utrudnienia na dalszym odcinku drogi i skłoni ich ponownie do tego, by zdjęli nogę z gazu oraz zachowali czujność.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.