Nareszcie! Zakaz wyprzedzania na autostradach i ekspresówkach

Już 1 lipca mają wejść w życie nowe przepisy, dzięki którym skończy się tamowanie ruchu na autostradach i ekspresówkach przez samochody ciężarowo. Część kierowców z pewnością odetchnie z ulgą.

Przepisy bezlitosne – koniec wyścigów słoni

Z pewnością każdy z nas spotkał się z sytuacją wyprzedzania się ciężarówek na autostradzie, czy drodze ekspresowej. Manewr porównywany często do wyścigów słoni trwa nawet dobre kilka minut, bo ich różnica prędkości to najczęściej zaledwie 1 km/h. W tym czasie na drodze powstaje długi korek, gdzie zniecierpliwieni kierowcy czekają, aż będą mogli ruszyć dalej.

Sytuacje takie przestaną być codziennością. 1 lipca mają wejść w życie przepisy, na mocy których wyprzedzanie się samochodów ciężarowych będzie zabronione. Dotyczy to dokładnie pojazdów z kategorii:

  • N2 (o DMC od 3,5 do 12 ton)
  • N3 (o DMC powyżej 12 ton)

Przepisy zabraniają kierującemu pojazdem ciężarowym kategorii N2 lub N3 wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy poprzedzający pojazd porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze.

Zakaz wyprzedzania zespol pojazdo 7m

Poza samochodami kategorii N2 lub N3 przepisy dotyczą także zespołu pojazdów, których długość przekracza 7 m. Jednak w ich przypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku, obowiązani będą korzystać tylko z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, który znajduje się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Warto zaznaczyć, że takim zespołem pojazdów można określić np. samochód osobowy z przyczepą campingową.

Jaka kara za wyprzedzanie się ciężarówek?

Według taryfikatora za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania określonego znakiem drogowym, może grozić mandat w wysokości 1000 zł oraz 15 punktów karnych.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.