Transport ponadgabarytowy – co warto o nim wiedzieć?

Przewozy ładunków ponadgabarytowych to istotna gałąź logistyki. Niekiedy elementy maszyn lub konstrukcji budowlanych nie są możliwe do podzielenia na małe i łatwe w transporcie ładunki. Transport ponadgabarytowy umożliwia przewożenie np. fragmentów elektrowni wiatrowych, które w warunkach tradycyjnego przewozu, nie byłby możliwe do zrealizowania.

Transport ponadgabarytowy – czy potrzebne są zezwolenia?

W celu wykonania przewozu ładunku ponadgabarytowego konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia, które w zależności od jego kategorii (a jest ich 7), wydają odpowiednie organy administracji – np. GGDiKA. Firmy, które realizują transport ponadgabarytowy najczęściej zajmują się sporządzaniem i uzyskaniem niezbędnej dokumentacji, która pozwoli na legalny transport ładunku ponadgabarytowego.

Należy wziąć pod uwagę, że spedycja ponadgabarytowa może dotyczyć także transportu ładunku przez tereny innych krajów, co oznacza uzyskanie dodatkowych zezwoleń na przewóz. Tym również najczęściej zajmuje się przedsiębiorstwo realizujące dla nas transport ponadgabarytowy.

Czy przewóz ponadgabarytowy może być realizowany po każdej nawierzchni?

Zezwolenia o których była mowa wcześniej jasno określają jakie drogi mogą zostać wykorzystane do realizacji przewozu. Jest to uzależnione od kilku czynników, takich jak m.in.: wielkość zespołu pojazdów, masa zespołu pojazdów, czy nacisk kilogramowy na oś. Z racji, że nie wszystkie drogi są przystosowane do dużych tonaży, wykorzystuje się często te, które przystosowane są do ruchu tranzytowego, tj. drogi ekspresowe lub autostrady.

Kiedy potrzebny jest pilot transportu wielkogabarytowego?

Konieczność taka występuje, kiedy pojazd przekracza ustalone parametry dotyczące pojazdu wraz z ładunkiem, tj. dłuższy niż 23 metry, szerszy niż 3,2 metra, wyższy niż 4,5 metra, a masa całkowita przekracza 60 ton. W takiej sytuacji niezbędny jest pilot oraz specjalnie do tego przystosowany pojazd. Czasami jednak możemy zaobserwować, że transport ponadgabarytowy ubezpieczony jest przez dwa pojazdy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy wymiary przekraczają długość 30 metrów, szerokość 3,6 metra, wysokość 4,7 metra, a masa całkowita jest większa niż 80 ton. Taka sytuacja dotyczy najczęściej przewozów ogromnych ładunków i w celu nie utrudniania ruchu innym pojazdom, takie przewozy można często zauważyć w porze nocnej.

Ile kosztuje przewóz ponadgabarytowy?

Cena takiej usługi uzależniona jest od wielu czynników, m.in. wielkości ładunku, dystansu do pokonania, ceny zezwolenia, niezbędnej do uzyskania dokumentacji, czy odpowiedniego zespołu pojazdów. W związku z tym nie da się podać uśrednionego kosztu, ponieważ ma na niego wpływ wiele zmiennych. Warto jednak zastanowić się nad wyborem firmy, która w sposób zindywidualizowany podchodzi do swoich klientów i tworzy ofertę w oparciu o uczciwe wyliczenia, odpowiadające faktycznym warunkom dotyczącym konkretnego przewozu.

Warto zatem przed podpisaniem ewentualnej umowy, dowiedzieć się, jakie warunki oferuje konkretna firma, a także jaki zakres prac wchodzi w zakres usługi.

Najnowsze

Gorące tematy

22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.