Wciąż trwają bardzo ostre mrozy i póki co sytuacja ta będzie się utrzymywać. Z pewnością nie jeden kierowca zmagał się w tym czasie z zamarzniętym płynem do spryskiwaczy. Wiele osób wymyśla przeróżne sposoby, czasem także ekstremalne aby poradzić sobie z tym problemem. My postanowiliśmy podać Wam na tacy te najbardziej sprawdzone i skuteczne.
Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy
Zdarza się, że już późną jesienią przychodzą do naszego kraju mrozy. Warto śledzić wtedy prognozy pogody, a najlepiej przygotować się na te mrozy nieco wcześniej. Gdy na dworze chłód zdecyduj się na wymianę płynu do spryskiwaczy na zimowy. To z pewnością nie za szkodzi, a wybawi Cię z opresji podczas pierwszych przymrozków.
Zobacz też Problem z odpalaniem samochodu zimą? Oto co możesz zrobić!
Zamarznięty płyn do spryskiwaczy – co teraz?
Zdarzyło się. Przegapiłeś moment, w którym powinieneś wymienić płyn na zimowy. Na dworze plucha a ty podczas jazdy nie możesz wyczyścić szyb. Co robić? Po pierwsze – nie dolewaj zimowego płynu do letniego – to nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku. Po drugie, idź do domu po odrobinę ciepłej wody i płyn do szyb abyś mógł przygotować samochód do jazdy.
Największy problem pojawia się wtedy gdy czeka nas dłuższa trasa. Oczywiście pracujący silnik, w końcu rozgrzeje zamarznięty płyn jednak zanim to się stanie, Twoje szyby będą ulegać ciągłemu zabrudzeniu a po przetarciu ich wycieraczkami powstały brud jedynie się rozmaże. Masz wtedy do wybór: albo będziesz się co jakiś czas zatrzymywał aby przemyć szyby albo… mamy lepsze rozwiązanie. Wybierz się na krótkie zakupy do marketu lub centrum handlowego, w którym jest ogrzewany parking. Po około 20 minutach lód powinien „puścić” a Ty bezpiecznie będziesz mógł wybrać się w trasę.
Oczywiście gdy dysponujesz własnym garażem lub masz dostęp do hali do której mógłbyś jechać, wycieczka do centrum handlowego jest całkowicie zbędna. Najważniejsze jest to, że lekarstwem na zamarznięty płyn do spryskiwaczy jest ciepło – bierz to zawsze pod uwagę.
Różnica między letnim a zimowym płynem do spryskiwaczy
Gdy płyn już rozmarzł musisz w miarę prędko go szybko pozbyć się go z układu a następnie wymienić na płyn zimowy. Płyn zimowy ma wiele niższą temperaturę krystalizacji, dzięki czemu zamarza w o wiele niższej temperaturze (nawet poniżej -20 stopni C).
Zamarznięty płyn do spryskiwaczy – porady z forów
Na forach internetowych roi się od różnych absurdalnych pomysłów. Szczerze zalecamy nie testować na swoim aucie dziwnych rozwiązań mających pomóc w rozmrażaniu płynu do spryskiwaczy. Niektóre rozwiązania, takie jak np. wlanie do zamarzniętego płynu środków odmrażających albo benzyny, może skutkować uszkodzeniem układu, a jeśli płyn zamarzł w przewodach, nie przyniesie żadnego efektu.
Jak uchronić się przed zamarznięciem płynu do spryskiwaczy
Dziś w szczególności będziemy Wam polecać jedno rozwiązanie – przygotujcie się na mrozy wcześniej, gdy temperatura jest jeszcze dodatnia. Jeśli jednak nie zdążycie i Wasz płyn zamarznie, pamiętajcie o jedynym i najlepszym lekarstwie – cieple.