Źle odśnieżony samochód – jaka kara nam grozi?

Zima nie odpuszcza, a właściwie trwa w najlepsze. Wielu kierowców jest w ciągłym pośpiechu i niejednokrotnie zdarza się, że podczas odśnieżania samochodu pomijają wiele elementów – odśnieżają część przedniej szyby, szybę po stronie kierowcy i ruszają w najlepsze. Narażają tym samym na niebezpieczeństwo nie tylko siebie ale pozostałych uczestników ruchu. Dodatkowo grozi im spory mandat.

Spadający śnieg i lód z samochodu – ogromne niebezpieczeństwo

Kiedy samochód jest w ruchu zalegający na nim śnieg stopniowo spada. Co może się wtedy stać? Zsuwający się śnieg z dachu naszego samochodu może spaść na auto kierowcy jadącego za nami, ograniczając mu tym samym widoczność. W takiej sytuacji bardzo łatwo może dojść do kolizji. Niebywałym niebezpieczeństwem są również spadające z dachów ciężarówek tafle lodu – te z łatwością mogą wybić szybę w samochodzie, uszkodzić karoserię i doprowadzić do wypadku.

Obowiązek odśnieżania samochodu

Art. 66 kodeksu drogowego – pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Śniegu należy pozbyć się nie tylko z szyb ale również z dachu, reflektorów, czy tablic rejestracyjnych. Gdy auto odśnieżymy niedokładnie, spadający śnieg z dachu podczas jazdy nie tylko nam utrudni widoczność ale również będzie powodował utrudnienia i niebezpieczeństwo dla innych kierowców.

Źle odśnieżony samochód – 500 zł mandatu

Za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego niedokładnie, grozi mandat do 500 zł i 6 punktów karnych, zaś za posiadanie nieczytelnych (np. zaśnieżonych) tablic rejestracyjnych 100 zł i 3 punkty karne.

Zobacz taryfikator mandatów 2021

Na dworze sypie śnieg? Wyjdź wcześniej z domu

Gdy tylko dowiadujemy się o możliwości załamania pogody, powinniśmy wstać odrobinę wcześniej aby na przygotowanie samochodu do jazdy mieć nieco więcej czasu.  Ponadto musimy brać pod uwagę to, że nasz samochód ze względu na ciągły mróz nie odpali. Pisaliśmy artykuł o tym co możesz zrobić zimą aby odpalić swój samochód.

Najnowsze

Gorące tematy

7 kwietnia 2021
Ford Mondeo Mk5 reprezentuje klasę średnią. Produkowany jest w trzech wersjach nadwozia. Piąta generacja modelu szybko zdobyła popularność i rzeszę fanów. Dowiedz się więcej na temat tego modelu z naszego artykułu.
22 marca 2021
Kupujesz Forda Focusa III? Zobacz spośród jakich jednostek napędowych możesz wybierać.
25 marca 2021
Na rynku wtórnym znajdziecie wiele egzemplarzy Forda Kuga II. Zanim zdecydujecie się na zakup warto zapoznać się z gamą silników, spośród której możecie wybierać decydując się na zakup Forda Kuga II.
9 kwietnia 2021
Ford Fiesta siódmej generacji trafił do sprzedaży w 2008 roku. W porównaniu do poprzednich wersji Fiesta zyskała w szczególności na wyglądzie. Rozważasz Zakup? Dowiedz się więcej na temat Forda Fiesty Mk7.